TATVY,SIDERICKÉ KYVADLO - nástin,KINEZIOLOG.KROUŽKOVÝ TEST

Jejich dech začíná východem Slunce.
První proudí Ákaša, následuje Vayu, potom Tejas, Prithivi a Apas.
Každá má svůj čas, cca 24 minut. Po dvou hodinách se všechny vystřídají a cyklus se opakuje. Další perioda začíná zase Ákašou.
Každá z těchto energií má svoje specifické vlastnosti, jimiž působí na přírodu, zvířata i člověka.
Pro duchovní vývoj je třeba znát působení tatev, protože ne každá je vhodná pro všechny úkony.
V léčitelství se toto může použít pro rychlejší uzdravování. Ale i v běžném životě je možné tatvy úspěšně používat.
Pro duchovní práci a přírodní zákony je třeba mít na paměti, že den začíná východem Slunce.
Pro práci s tatvami proto potřebujeme tabulku východů a západů Slunce, kde mohou být dobrou pomůckou tatvické hodiny. Pro úplně přesnou práci je vhodné sledovat východ Slunce v dané lokalitě, kde se právě nacházíme.

http://astrollogie.net/mystika.html







Nejstarší orientální spisy označují živly jako Tatvy. Naše evropská literatura věnuje těmto Tatvám pozornost jen natolik, že upozorňuje na jejich dobré účinky a varuje před neblahými, tj. uvádí, co je záhodno konat za vlády Tatev nám příznivých a čeho se máme nutně vyvarovat při proudění Tatev nám nepříznivých. O správnosti této skutečnosti nelze nijak pochybovat, avšak vše, co bylo dosud uveřejněno, se týká jen nepatrného aspektu všech živlových účinků. Jak lze účinky živlů, tedy Tatev, zjistit pro osobní potřebu, je povětšině uvedeno v astrologických spisech.
My však hodláme vniknout hlouběji do tajemství živlů a zvolíme proto jiný klíč, který je sice analogický s astrologickým, nemá s ním však nic společného. A tohoto klíče, o němž čtenář dosud nemá ponětí, se naučíme všestranně používat.
Indická nauka praví, že čtyři hrubší Tatvy vznikly z Tatvy páté, tedy z akášického principu. Akáša je tudíž princip příčiny a můžeme ji pokládat za sílu pátou, za tak zvanou kvint-esenci. V dalším textu hovoříme o rozložení jednotlivých živlů a o praktickém významu, aby bez rozdílu každý, ať chemik či lékař, magnetizér, okultista, mág, mystik, kabalista anebo jogín mohl z toho pro sebe čerpat praktický užitek.

Pořadí Tatev je dle indického přiřazení následující:
  1. Akáša - princip éteru
  2. Tejas - princip ohně
  3. Vaju - princip vzduchu
  4. Apas - princip vody
  5. Prithivi - princip země
Podaří-li se mi poučit čtenáře natolik, aby zvládnul látku alespoň tak dalece, že bude s to pro vědecké odvětví, které ho nejvíce zajímá, upotřebit tohoto praktického klíče, bude moje snaha dostatečně odměněna.

Princip ohně

Jak jsem se již zmínil, je akáša neboli princip éteru příčinou vzniku živlů. Za první živel, který dle orientálních spisů vzešel z akáši, musíme považovat Tejas, to jest princip ohně. Tento živel, právě tak jako všechny ostatní živly, nepůsobí jen na naší hrubohmotné úrovni, nýbrž projevuje se ve všem, co bylo stvořeno. Základními vlastnostmi ohnivého principu jsou: horko a expanze. Oheň a světlo vládlo proto na počátku všeho stvořeného. Také bible na to poukazuje a vyjadřuje to slovy: "Fiat lux - budiž světlo".
Základem světla je samozřejmě oheň. Každý živel a tudíž i ohnivý, má dvě polarity a to aktivní a pasivní polaritu, to jest plus a minus. Plus je vždy ono budovatelské, tvořivé a plodivé, zatímco minus je pravým opakem toho a je rozkladné a ničivé. Musíme mít na zřeteli vždy dvě základní vlastnosti každého živlu.
Všechna náboženství všech dob připisovala aktivní stránce živlů vše dobré a pasivní stránce vše zlé. Po pravdě řečeno nemůžeme mluvit ani o dobru ani o zlu. Tyto pojmy vzešly jen z lidského chápání. V univerzu není ani dobra ani zla, neboť vše bylo stvořeno na základě neměnitelných zákonů, v nichž se nejlépe zrcadlí božský princip a jedině znalost těchto zákonů nám dává možnost přibližovat se Bohu.
Abychom si rozpínavou vlastnost (expanzi) ohně mohli lépe představit, nazveme ji elektrickým fluidem. Pod tímto názvem není míněna jen hrubohmotná elektřina, ačkoliv, jak čtenář v dalším uvidí, má k ní určitý analogický vztah. Živlový princip ohně je činný a skryt ve všem, co bylo v celém univerzu stvořeno, počínaje od nejmenšího zrnéčka písku až do nejvyššího viditelného a neviditelného.

Princip vody

V předcházející kapitole jsem seznámil čtenáře se vznikem a vlastnostmi pozitivního principu ohně. V tomto pojednání popíši opačný princip - živel vody.
I tento živel vzešel právě tak jako živel ohně z akáši, tedy z éterického principu. V porovnání s ohněm má však živel vody zcela opačné vlastnosti. Základními vlastnostmi jsou chlad a stahování. I zde se jedná o dva póly. Aktivní je životodárný, vyživující a udržující; negativní pól je tentýž, jako u ohně, rozkladný a ničivý. Jelikož základní vlastností tohoto živlu je stahování, vyšlo z něho fluidum magnetické.
Oheň a voda působí ve všem. Dle zákona o stvoření by ohnivý princip nemohl sám o sobě obstát, kdyby v něm nebylo protipólu, tj. principu vodního. Tyto dva živly, oheň a voda, jsou základními živly, jimiž bylo vše stvořeno. Proto musíme ve všem vidět dva hlavní živly a kromě toho fluidum elektrické a magnetické, jako protichůdné polarity.

Princip vzduchu

Jako další vzešel z akáši živel vzduchu. Zasvěcenci ho nepovažují za skutečný princip, nýbrž ho mají za zprostředkovatele mezi ohnivým a vodním principem, takže živel vzduchu udržuje takřka jako médium neutrální rovnováhu mezi aktivním a pasivním působením vody a ohně. Střídavým působením aktivního a pasivního živlu ohně a vody byl všechen stvořený život uveden v pohyb.
Vzdušný princip přijal v úloze zprostředkovatele od ohně vlastnost sucha a od vody vlastnost vlhka. Bez obou těchto vlastností by život nebyl myslitelný. Tyto dvě vlastnosti propůjčují principu vzduchu rovněž dvě polarity. V pasivním působení je to životodárná polarita a v negativním ničivá.
K tornu musím podotknout, že u jmenovaných živlů nejde o obvyklý oheň, vodu a vzduch, což jsou vlastně jen aspekty hrubohmotné úrovně, nýbrž že se jedná výhradně o univerzální vlastnosti živlů.

Princip země

O principu vzduchu bylo řečeno, že není samostatným živlem a toto tvrzení platí též o živlu země. To znamená, že střídavým působením oněch tří jmenovaných živlů povstal poslední živel - živel zemní, který svou specifickou vlastností, tj. ztuhnutím, zahrnuje v sobě všechny tři principy. Právě tato vlastnost dala oněm třem předešlým živlům konkrétní formu. Zároveň však omezila jejich působení, následkem čehož povstaly: prostorovost, míra, váha a čas.
Vzájemné působení prvých tří živlů se stalo působením čtvrtého - zemního živlu - čtyřpólovým, takže můžeme zemní princip nazvat čtyřpólovým magnetem. Fluidum v polaritě zemního živlu je elektromagnetické. Protože ve čtvrtém, tedy zemním živlu, jsou činné všechny živly, můžeme si všechen stvořený život vysvětlit. Uskutečněním tohoto živlu povstalo ono FIAT tj. "BUDIŽ".

Světlo a temnota

Základem světla je princip ohně. Bez ohně by světlo nebylo nikdy vzniklo. Je tudíž světlo aspektem ohně. Každý ohnivý živel můžeme přeměnit ve světlo a obráceně. Proto zahrnuje světlo všechny specifické vlastnosti. Je zářivé, pronikavé, rozpínavé.
Opakem světla je temnota, která povstala z vodního principu. Temnota má opačné specifické vlastnosti světla. Bez temnoty by světlo bylo nejen nemyslitelné, ale nebylo by vůbec. Z toho usuzujeme, že světlo a temnota vznikly ze střídavé hry dvou principů a to ohně a vody. Světlo má tudíž ve svém působení pozitivní vlastnosti a temnota negativní. Tuto střídavou hru musíme vidět ve všem.

Akáša neboli princip éteru

Již při popisování živlů jsem několikrát podotkl, že vzešly z akášického principu. Je tudíž akášický princip to nejvyšší, nejmocnější, nepředstavitelné; je prabytím, prapříčinou všech věcí a všeho stvořeného, krátce řečeno: je sférou příčin. Následkem toho je akáša také bez času a prostoru. Je to ono nestvořené, nepochopitelné, nedefinovatelné.
Náboženství pro ni určila slovo Bůh. Je pátou silou, prasilou, která vše stvořila a která udržuje vše v rovnováze. Je počátkem a čistotou všech myšlenek a idejí, je světem příčin, v němž se vše stvořené udržuje, od nejvyšších sfér počínaje až dolů k nejnižší.
Je VŠÍM ve VŠEM.
http://zivotni-energie.cz/akasa-a-princip-ohne-vody-vzduchu-vody-a-zeme.html
SOUVISEJÍCÍ:
1. Tatvy (živly)
2. Princip ohně
3. Princip vody
4. Princip vzduchu
5. Princip země
6. Světlo a temnota
7. Akáša neboli princip éteru




HODINY ŠŤASTNÉHO ČLOVĚKA 
tatvické hodiny
aktuálně : http://tatvy.neco.cz/

Tatvy

ZDROJ:  http://www.lecitel.com/?q=node/73
Co jsou Tatvy, co tatvické hodiny a návod jak je využívat.
Tatvické hodiny a jejich použití.

Tatvické hodiny se skládají ze dvou kotoučů. Zevní je pevný a obsahuje jen rozdělení kruhu podle hodin a minut. Vnitřní kotouč je otáčecí a obsahuje barevné označení Tatev. Na zadní straně kartičky je kalendář východů a západů slunce pro celý rok. Údaje platí pro Prahu, my však potřebujeme pro své účely čas místní. Slunce proběhne na své celodenní pouti jeden délkový stupeň za 4 minuty. Pohled na mapu Vám ukáže, že mezi Prahou a Brnem je rozdíl 2 stupňů východní délky. Časový rozdíl činí tedy 8 minut. To znamená, že vychází -li slunce v Praze např. Ve 4 hodiny, vychází v Brně o 8 minut dříve, tedy ve 3 hodiny 52 minuty. Nastavíme si tedy své hodiny podle místního času tak, že šipka znázorněná na barevném kotouči (u černé barvy Akaša), bude ukazovat na přesný čas východu slunce našeho města. Tak jsou hodiny pro celý den nařízeny, ale nesmíme s nimi hýbat.

Tatvy jsou jemné, ve světovém Nekonečnu proudící síly. Rozeznáváme jich 5 a vystřídají se během dvou hodin. To znamená, že trvání jedné je 24 minut a že po dvou hodinách se tatvy znovu opakují. Jejich pořadí je: Akaša - Vayu - Tadžas - Prithivi - Apas. Každá má svoji barvu, tvar a jiné vlastnosti, jež jsou uvedeny na barevném kotouči. O jejich skutečnosti se může každý snadno přesvědčit. Důkazy: V poněkud zatemnělé místnosti zavřeme oči a pozorujeme, jak tma nabývá různých barev. Tyto barvy se pomalu ustálí a převládne barva - Tatva, jež právě (podle našich hodin) vládne. Nebo: Nastavíme před sebe chladné zrcadlo, aby na ně dopadl náš dech z nosu. Zamlžení na skle bude mít některý z těchto tvarů: Obrazec se čtyřmi úhly (PRITHIVI), tvar půlměsíce (APAS), tvar trojhranný (TEDŽAS), tvar oválný (VAYU) anebo tvar ucha (AKAŠA). Nebo: Dáme se do kapsy 5 barevných kuliček, podle barev Tatev, zavřeme oči a po uvážení vytáhneme jednu kuličku. Její barva bude zpravidla odpovídat barvě právě vládnoucí Tatvy, jak ji ukazují naše hodiny.

O Tatvách existuje dosti značná literatura, jejích obsah nelze pojmout do kratičkého návodu. Každý zájemce o duchovní vědy se s nimi setká. Trocha cvičení a vytrvalosti může tu i Vám prospět. Pro naprosté laiky a začátečníky můžeme uvést několik příkladů k použití: Hlavní zásada: Každou důležitou věc nebo práci, na níž Vám záleží, počínejte, když proudí Tatva Prithivi a pokračujte i přes trvání Apas. Stane -li se Vám, že se vám nepodaří započíti věc nebo uskutečnit nákup, schůzku, apod. Před uplynutím Prithivi, raději věc odložte o další 2 hodiny, kdy Prithivi začne zase proudit. Poznáte neuvěřitelné věci, že hladce prosadíte nebo získáte to, co se zdálo být beznadějné.

Jiné příklady použití tatvických hodin:

  1. Lékař Vám předepsal lék - užívání 3krát denně. Užívejte podle rady, ale vždy, když vládne Prithivi. Uvidíte, že bude lépe zabírat.
  2. Maminky ať kojí nebo krmí své miláčky jen když proudí Prithivi. Užasnou nad výsledkem.
  3. Pří zvracení kojenců i dospělých (při žaludečních katarech) podávejte stravu jen když vládne Prithivi. Záhy zjistíte skutečné zlepšení.
  4. Obchody, sázky nebo koupě, uložení peněz provádějte vždy, když proudí Apas.
  5. Zábavy apod. počínejte vždy, když vládne Apas. Zdaří se Vám. Jen dávejte pozor: pitky započaté v Apas, končívají obžerstvím.
  6. Koupáte-li sebe nebo děti ve studené vodě, čiňte tak když proudí Tedžas. Nikdy se nenastudíte.
  7. Nemůžete se zbavit nadbytečné váhy? Ovšem, bez jisté odhodlanosti a vůle to sotva půjde. Jezte však tolik jako dosud (nebo méně), ale jen když vládne Tedžas. Bez tělocviku a jakýchkoliv jiných kůr budete štíhlejší a mladší.
  8. Nepodnikejte nic, když proudí Akaša (hlavně nezačínat). Je to vždy nezdar.
  9. Krize nemocných a umírajících probíhají vždy v Akáši nebo při horečnatých onemocněních - při Tedžas.
  10. Sebevraždy skoro vždy probíhají ve Vayu. Také při Vayu míváte obvykle chuť na kyselá a ostrá jídla. Uvažte, že by snad bylo stačilo sebevraha zabavit na pouhých 24 minut a ke katastrofě nemuselo dojít.
  11. Pozorujte a přesvědčete se podle hodin: Když společnost kolem Vás se hlučně baví, jistě probíhá Vayu. Jinak labužnické choutky míváme, když proudí Apas (honí Vás mlsná)
  12. Když proudí Vayu, dávejte si pozor na zloděje a podvodníky, to je jejich Tatva!


To jsou jen nepatrné ukázky, o nichž se může každý snadno přesvědčit. Ale co dělat, když nemáme možnost volit si pro své konání vhodnou Tatvu? Pro takové případy cvičte se duchovně, abyste dovedli v sobě kdykoliv vyvolat barvu Tatvy Prithivi nebo Apas (žlutou nebo bílou) a snad i Tedžas (červenou). Dokážete-li to, tu Vaše vnitřní úsilí jakoby odsunulo nepřízeň právě probíhající nepřátelské Tatvy. Vaše škoda bude menší, nebo snad k ní ani nedojde, ba - pří dostatečné vnitřní síle - snad i zvítězíte! Zde vidíte, že i Tatvy souvisejí s Vaším vnitřním životem. Proto je studujte pečlivě a usilovně a pokud se Vám nepodaří docílit toho, abyste Tatvu poznali ihned okem, používejte tatvických hodin! Dejte si je na stěnu a pozorujte kolem sebe. Velmi často užasnete nad výsledky. Často se Vám podaří i věci, jinak naprosto beznadějné. Čas věnovaný pozorování a studiu Tatev rozhodně není promarněn. Jen zkoušejte a pozorujte. Záhy poznáte, že to může být pro Vás nejen zdroj zajímavé zábavy, ale i velmi platný pomocník při Vašich denních starostech.

Slovo o tatvách

Při svatbě v Káni Galilejské, když Kristus byl upozorněn Matkou, že stolovníci nemají víno, řekl: "Ještě nepřišla hodina má" (příznivá tatva) a po krátké chvíli učinil svůj první zázrak.

Vše, co konáš, konej jen ku prospěchu svého bližního a prospěch i tobě vzejde. Přísloví praví: Kdo seje vítr, bouři sklidí, nebo-kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, nebo - jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Ač jsou to přísloví pravdivá, málokdo o nich dosud uvažoval. Nenávidíme-li někoho, zcela určitě vrací se nenávist nejen toho, koho nenávidíme, ale častokráte celého jeho okolí, k nám nazpátek v dílo (síle) ještě větší, než je nenávist naše.

Každé vyslané zlo, jako takové vrací se zpět a běda nám, pakli ten, koho v myšlenkách svých ve svůj hněv halíme, jest dobrým, resp. dokonalejším (hodnějším) než my sami. Pak námi vyslané zlo vrací se k nám tak mocně, že dostáváme záchvaty, závratě, mdloby, mrtvice a jiné různé nemoci, že stíhá nás neštěstí apod. Proto střes se každý i o nejhorším nepříteli svém špatně, nepřátelsky smýšleti.

Nelze - li zapomenouti na nás spáchaných křivd, které stále nás nutí k vnitřnímu hněvu pak nutno se snažiti na takového nepřítele vůbec nemysliti. Jednejme tak, jakoby umřel, a co mrtvé, spáti nech, jest staré pořekadlo. Tak vyvarujeme se mnohým nepříjemnostem, které určitě přinášejí s sebou myšlenky hněvivé, ušetříme své zdraví, nepokazíme dosud dobré poměry ve svém okolí a NEZATARASÍME CESTU SVÉMU ŠTĚSTÍ, KTERÉ NIKDY NEVYCHÁZÍ TAM, KDE JEST HNĚV (byť zdánlivě třeba oprávněný) SOBECTVÍ, HRUBOST.

Nejinak je i s dobrem.
Kdo lásku seje, požehnání sklízí, kdo nepřátele miluje, samo nebe opřádá ho štěstím, blažeností, klidem a mírem. Ctnost tato jest jednou z největších a nejtěžších v lidském konání.

Láska k nepříteli jest jeho největším trestem. Jako svěrací kazajkou tísněn, hledá marně svůj klid, aniž by znal příčinu této krajní nespokojenosti, noci jeho jsou bezesné, život neradostný.

Kristus sám naznačuje to, když praví, že žhavé uhlí sype na hlavu nepřítele ten, kdo ho miluje a jemu odpouští. Proto také volá: Milujte nepřítele svého, dobře čiňte těm, kdo vás nenávidí.

Úvahu tuto píšeme pře tatvy proto, aby poznáním a použitím jich, každý působil dobře a bližnímu radost. Pak dobro se mu vrátí a celý život stane se mu radostí a štěstím.

Tatvy jsou jemné, ve světovém Nekonečnu proudící (vibrující) síly, z nichž vše viditelné i neviditelné povstalo,a v nichž také opět všechno béře svůj zánik, bez jejich pohybu nebylo by života pohybu a Stvoření.

Zasvěcenci vypravují, že každý člověk, jemuž se podaří Pránu (životní princip) úplně ovládati, a jí potom tatvy, stává se pánem svého osudu.

Pro toho není (neexistuje) žádné nemoci, stáří, zármutku ani starostí. Pozemské hoře odstoupí od něho. Žádný nepřítel nemá moci nad námi. Kdo poznal Pránu tatvy, poznal vše a tajemné vztahy přírody jsou mu zjevny. On nemusí se báti nemoci, neboť Prána a tatvy ho ochrání. Koncentrace prováděná za určité správné tatvy, přinese mu vždy to, co potřebuje. Poznati to však dává mu též schopnosti pomoci svým bližním.

To ovšem všechno možno pouze tomu, kdo žije v souladu s vesmírnými zákony podle náboženství se zákony božími, které ovšem nutno jinak chápati, než nás různé církve učí. Nám záleží však pouze na tom, aby poučením o tatvách, které právě ve vesmíru vládnou čtenáři naši poznali příznivou chvíli pro veškeré své jednání. Poznati vlastní způsobilosti a vládu té či oné tatvy ve vesmíru je však značně těžké a potřebuje dlouhého trvalého cviku.


Příznivé vlivy dnů a hodin

Abychom si mohli vypočísti pro všechny tatvy zvláště příznivé vlivy dnů a hodin podáme následující vysvětlení.

Vládu dne má slunce v neděli, měsíc v pondělí, mars v úterý, Merkur ve středu, jupiter ve čtvrtek, Venuše v pátek, Saturn v sobotu.

Kromě toho každá výše jmenovaná planeta zesiluje svůj vliv v hodině, která ji každého dne přináleží. Vláda planet v denních hodinách následuje v tomto pořadí: Slunce, Venuše, Merkur, Luna, Saturn, Jupiter, Mars.

Ve dni, ve kterém ta či ona planeta vládne náleží ji tedy mimo vlády nad celým dnem ještě vždy první hodina, která nastává hned východem slunce, pak každá hodina osmá atd. Např. Slunci náleží neděle. Řekněme, že slunce vychází i zapadá v 6 hodin. Má tedy Slunce mimo celý den nedělní ještě mimořádný a ještě větší vliv od 6 - 7 hod. ráno, pak od 1-2 odpoledne a pak od 8-9 hodin večer atd. Počítáme-li vládu planet v pořadí jak každého dne za sebou následují a jak výše udáváme poznáme, že případně každé planetě, která toho, nebo onoho dne vládne, východem slunce vždy první hodina. Tedy neděli Slunce, pondělí Měsíc...Hodina, ve které ta či ona planeta vládne se nazývá planetární, též magická. Neshoduje se však s délkou normální naší hodiny, to je není vždy stejně dlouhou neboť délka hodiny planetární se určuje podle východu a západu slunce.

Chceme-li délku takovéto planetární hodiny vypočítat, rozdělíme planetární den (od východu do západu slunce), neboť planetární noc (od západu do východu slunce) na 12 dílů.

Vypočtený 12 díl je planetární (magickou hodinou denní nebo noční). Např. kdyby vycházelo slunce v 6 hod. ráno a zapadalo v 6 hod. večer, byly by denní i noční planetární hodiny přesně stejné. Vychází-li Však slunce v 5.16 a zapadá v 6 hodin 46 minut, vypočteme planetární hodiny, když přeměníme hodiny od východu až do západu slunce na minuty a tyto dělíme 12. V tomto případě je od východu do západu slunce přesně 810 min : 12 = 67 min. 30 vteřin - což jest tudíž jedna planetární hodina denní. Od západu do východu slunce je 630 min. : 12 = 52 min. 10 vteřin - což odpovídá jedné planetární hodině noční.

Chceme-li se přesvědčiti např. u Prithivi o příznivých hodinách planetárních, jejíž příznivé vztahy jsou v Jupiteru - (jemuž přináleží, jak vpředu uvádíme čtvrtek), vypočteme podle našeho příkladu následovně: Vychází-li slunce v 5 hod. 16 min. A trvá-li planetární hodina 67 min. 30 vteřin, trvá první hodina Jupiterova od 5 hod. 16 min. + (1hod. 7 min. 30 vteřin) = do 6 hod. 23 min. 30 vteřin (+1hod. 7 min. 30 vteřin) = do 7 hod. 31 min. Trvá druhá planetární hodina Marsova (+1 hod., 7 min. 30 vteřin) = do 8 hod. 38 minut 30 vteřin hodina Slunce, (+ 1hod. 7 min. 30 vteřin) do 9 hod. 46 min. Hodina Venuše, (+ 1hod. 7min. 30 vteřin) = do 10 hodina 53 minut 30 vteřin jest hodina Merkurova, (+ 1hod. 7 min. 30 vteřin) = do 12 hodin 2 minuty hodina Luny, (+ 1hod. 7 min. 30 vteřin) = do 1 hod. 9 min. 30 vteřin = do 2 hod. 17 minut jest hodina Saturnova nebo jinak do 1 hod. 9 min. 30 vteřin - do 2 hod. 17 minut jest druhá hodina Jupiterova, tedy ta, která je příznivá Prithivi, ovšem pakli podle našich hodin právě na tuto vládu Prithivi připadá.

Podle tohoto příkladu můžeme si pak vždy vypočítat planetární hodiny denní nebo noční abychom mohli poznat, připadá-li na ně ta či ona tatva, jejíž účinky mohli bychom v případě příznivém valně zlepšit. Podle uvedeného příkladu přicházíme k následujícímu výsledku.

Vliv Prithivi se zesiluje každého dne, proudí-li právě v planetární hodině Jupitera, zvláště ve čtvrtek. Zesíleně též působí v hodině Jupitera a to nejvíce od 21. července do 21. srpna, kdy stojí Slunce ve znamení Lva a ve dny a hodiny Jupitera.


PRITHIVI

Vlastnosti

Barva - žlutá
Cit - pociťujeme v její vládě na věci sladké.
Povaha - pociťujeme v její vládě vnitřní mírné teplo.
Princip - země.
Světová strana - Západ; konáme-li co ve vládě její, provádíme-li cvičení, dechy, buďme obráceni na stranu západní.
Smysl - čich, ve vládě její se valně zvyšuje, vycvičenci pociťují sladkou jemnou vůni jako u žlutých růží čajovek (rosa thea).
Tělo lidské - Prithivi přináleží: kosti, svaly, kůže, vlasy, žíly, břicho a cévy. Onemocnění těchto částí se nejlépe léčí v této tatvě.

Dech vpravo - dýcháme-li právě dechem slunečním, zesilujeme její moc a usnadňujeme provádění našich přání. Zvláště každý čtvrtek v hodinu Jupitera a nejvíce od 21.července do 21.srpna, kdy stojí slunce ve znamení Lva.

Prithivi jest tatva radostného života, přátelství, lidskosti, spravedlnosti, veselosti, smíchu, vzrůstu, výsledku a universální lásky. (Vlastnosti tyto přínáležejí též tatvě Apas, která po Prithivi vládne).

Ti, kteří se svým životem uměli povznést k dokonalejšímu životu, pociťují ve svém nitru zvláštní lásku k přírodě a ke všemu tvorstvu. Stává se , že nitrem zachvívá zvláštní pocit blaha, který si neumíme vysvětlit.

Pořekadlo "žíti a druhé nechat žíti" uplatňuje se v této tatvě nejvíce. Velmi zřídka zlé činy, zlé jednání přicházejí v této tatvě. Co v Prithivi se počíná, bude trvalé a šťastné a člověku vždy příznivé. Prithivi jest tatvou zákonů a spravedlnosti, proto soudce v této tatvě rozhodující, soudí nejspravedlivěji.

Hledáš-li pro své spravedlivé záležitosti, jednej o nich v Prithivi. Prithivi prosta jest vší bázně, úzkosti i utrpení všeho druhu. Méně jemnější formy této tatvy jeví se méně duchovně prohloubeným jako požitkářství v jídlech, žádosti ve vezdejším životě po radostech a touha po dosažení blaha.Vzdor tomu vliv Prithivi i na tyto lidi je mocný a stěží najdeme mezi nimi sobce. Prithivi jest tatva lásky rodinné, tedy vzájemné mezi dítkami a manželi.

Zdraví - kdo vliv Prithivi ve svém životě uplatňuje, bude se cítit vždy zdravějším a spokojenějším

Léky - užíváme-li je ve vládě Prithivi, zesilujeme účinek léčiv a měli bychom se výhradně při podávání našich léků řídit našimi "hodinami".

Jídla - Když Prithivi vládne, budeme vždy nejspíše pociťovati chuť k jídlu. Chuť na sladká jídla a ovoce jsou příznakem její vlády. Jste-li slabí (hubení) jistě požíváte svých pokrmů v tatvě, jíž třeba osudem podléháte. (např. TEJAS - tatvě) Pak nikdy nebudete dobře vypadati, a i kdybyste brali sílící a zvláště vyživovací prostředky, vše jest marné. Marně naše dámy kupují bezcenné prostředky k nabytí oblých tvarů. Pokud nezmění svoji životosprávu a nepodřídí ji době tatev. Abychom nabyli vzezření omládlého, zdravého, aby se tvary našeho těla staly plnými, jest třeba, abychom požívali pokrmů výhradně jen, když naše hodiny ukazují, že vládne Prithivi. Účinek bude pro každého překvapující a odpadnou značná vydání za bezcenné a mnohdy i zdraví škodlivé preparáty.

V nedostatku potravin - kdy jsme nuceni přijímati pro výživu organismu méně potravin, získáme požíváním pokrmů v době vládnoucí Prithivi, že výživné látky jsou ústroji zažívacími lépe spotřebovány, kdežto příjímáním potravy v době nepříznivé (např. Tejas - tatva) přichází mnoho výživných látek nazmar. Přijmeme tudíž vždy pokrmy v Prithivi podle hodin a brzy zrůžoví naše tváře.

Matky - budou kojiti své dítky výhradně v této tatvě a poznají, že různé žaludeční katary novorozeňátek i odrostlejších úplně zmizí, tvářičky dětí zbuclatí a zrůžoví. Dávejme tudíž dítkám pokrmy v době, kdy naše hodiny ukazují vládu Prithivi - zaradujeme se nad výsledkem. Přestávky ve školách, kdy dítky požívají s sebou přinesené pokrmy, měly by se stanoviti na dobu, kdy vládne Prithivi.

Nemocní - Když hodiny naše ukazují vládu Prithivi, pocítí nemocní v této chvíli určité ulehčení, zvláště ti, kteří jsou ovládáni tatvou Akaša a Vayu. Nemoci, které vzniknou v Prithivi, nebudou míti dlouhého trvání. - Kůru léčebnou máme používati v Prithivi. Při kataru žaludku, kdy nemocní nemohou snésti pokrmů a zvrací - jídla podáváme výhradně v Prithivi a poznáme opravdové a jisté zlepšení.

Manželství - zasnoubení v Prithivi uzavřená, jsou po většině šťastná.

Láska a přátelství - v Prithivi jsou trvalé. Děti počaté i zrozené v Prithivi jsou dobrých mravů, milují své rodiče a přizpůsobují život svůj jejich přání. Také život budou mít blažený a šťastný.

Umělci - nechť počínají své práce, když hodiny naše ukazují vládu Prithivi.

Lidé věřící - ať vykonávají své modlitby v Prithivi, neboť Prithivi jest tatvou zbožnosti.

Modlitby - v této tatvě pronášené přinášejí podivuhodné posílení volajícímu.

Meditace - rozjímání o dobrých vlastnostech Prithivi děje se vdechnutím, jež nutno, když jest Pingala (dech sluneční), zadržeti dlouho v plicích, tu nabudeme stálosti a přemáháme lehce nehody. Zbavíme se nemoci a nabudeme tělesné lehkosti.
 


CVIČENÍ

Budeme - li všechny naše úkony, jimiž je Prithivi příznivá, konati ve chvíli, kdy podle našich hodin vládne, docílíme jistě zdaru a výsledků překvapujících, aniž nutno znáti a říditi se celým poučením v různých kapitolách uvedeným a známým pouze okultistům. Výsledku docílíme jedině proto, že žijeme a konáme vše v harmonii s dechem přírody. Obtíží není žádných, poněvadž postavením hodin při východu slunce (východ uveden v kalendáriu), jeví se nám pro celý den i noc hodiny i minuty, ve kterých ta či ona tatva vládne. Ti, kteří čerpati budou z našich úvah a poučení v dalších kapitolách, kteří poznají vliv myšlenek na náš život, kteří dovedou se soustřediti, kteří znají Pránu, Sluneční a Měsíční dech, mohou svou vůlí a soustředěním účinek každé tatvy valně zvýšiti a mnohé nepříznivé stavy svého života i svého těla rychle měniti, budou - li souladnými (harmonickými) cviky účinkům tatev pomáhati. Jest to asi tak, jako když zahradník pouze čeká na déšť, který květinám dá vláhu, nebo když denně sám se namáhá a zalévá. Jistě v případě druhém květiny budou bujnější k větší radosti pěstitele. 

CVIČENÍ

Žádáme-li o vyplnění některého našeho přání naznačeného ve vlastnostech Prithivi, tedy zdraví, potřeb k životu vezdejšímu, lásky, zlepšení zdravotního stavu našich bližních, jakož i všeho, co souhlasí se zákony dobra, usedneme, když naše hodiny ukazují Prithivi, obličejem k západu, v pozici po orientálsku (jak užívají Turci) a vdechujeme a zadržujeme a vydechujeme, přitom se však soustředíme s plnou vírou při vdechu na naše přání, na to vdechnutý vzduch prosycený Pránou a tatvickými vlnami Prithivi, jemně vnutíme do slunečního pletiva (slun. pletivo u žaludeční jamky pod hrudním košem). Přitom se břicho vtáhne mírně do sebe, odtud myšlenkově Pránu neseme směrem k mozku, kde jako ve výru necháme kroužiti na okamžik hlavou, přičemž máme pocit, že naše přání se uskutečňuje načež vydechneme. Přitom musíme být úplně přesvědčeni, že naše přání musí býti vyplněno. Dýcháme-li právě pravým otvorem nosním tedy dechem slunečním soustřeďme se na naše přání způsobem rozkazovacím, že o to co si přejeme a co jest v souladu s Prithivi, jak je vpředu naznačeno státi se musí a budeme překvapeni výsledkem. Zvláště budeme-li vytrvalí.

Nervóza - léčí se nejlépe v Prithivi. Ulehneme pohodlně na znak na pohovku, nebo na zem, ruce položíme vedle sebe. Necháme ochabnouti naše údy tak, že musíme mít pocit bezvládnosti takže nemožno nám ani údem hnouti. Hleďme celou svojí vůlí na nic nemysleti. Asi po 5 min. Povolíme myšlenkám, údy však necháme ochablé a dýchati budeme rytmicky přičemž se soustředíme na Pránu, kterou vdechujeme, kterak naplňuje celé naše nitro, proniká z vnitra až k povrchu kůže, (dostaví se pocit jakoby nám po kůži lezli mravenci). Asi po 5 min koncentrujeme své myšlenky na pocit, jako bychom se nacházeli v koupeli prosycené paprsky Prithivi a Prány, načež cítíme se osvěženi, zdravými. Potom můžeme svaly svoje opět napnouti. Těžce nervózní mohou přidati cvičení následující:

Zvednou obě ruce do výše, dýchají rytmicky. Přitom pociťují jak blahodárná síla vesmírná zachycuje se na prstech a vchází v celý náš organizmus. Když cítíme, že naše ruce jsou naplněny touto silou, učiníme pravou rukou tah po celé levé straně našeho těla od hlavy počínaje, až pokud možno ke kolenům, načež obloukem zvedneme ji do stavu původního, tentýž tah následuje pak levou rukou. Tedy pravou rukou činíme tahy po levé, levou po pravé. Pro nemocné nervy léků zaručeně účinnějších není.
 


APAS

Vlastnosti

Barva - bílá až šedá
Chuť - stahující, pociťujeme ve vládě její různé chutě po pokrmech labužnických
Povaha - studená
Princip - voda, vyvíjí pocit jako bychom byli ve vodě
Světová strana - východ
Smysl - chuť
Tělo - lidské - přináležejí tuk, sliny, moč, sémě muže, zárodek ženy. Onemocnění těchto nutno léčit v Apas tatvě (též rány na nohou).

Dech - vlevo. Cvičení konejme, když je dech měsíční "Ida", zvláště v pondělí a pátek v planetární hodině Měsíce nebo Venuše.

V Apas mají se projednávati věci, které mají krátkého trvání.

Jest však naděje na výsledek, zvláště pak dobrých dílech. Apas duchovně výše postavených pomáhá k sebepoznání, jest tatvou bohatství a blahobytu.

Déšť - ukáží-li se v této tatvě mraky na východní obloze, jistě dostaví se déšť dlouhotrvající. Též sněžení jí podléhá.

Cestování - veškeré cesty, plavby po vodě máme počínati v Apas. Účely, kvůli nimž cesty konáme, se zdaří.

Peníze, losy, hry, sázení, obchody - peníze ukládáme, losy kupujeme, jen svému nitru, budeme míti ještě zdar ve hře. Spekulace provádějme výhradně v Apas. Předsevzetí vykonávané v této tatvě vždy se zdaří a peníze se hromadí a zůstávají.

Oděv, obuv - kupujeme v Apas, zvláště za vlád Měsíce, stojí-li měsíc ve znamení Štíra, Vah nebo Lva, při obuvi,když jest Měsíc ve znamení Kozoroha, Vodnáře.

Zábavy - začínejme v Apas, neboť tato jest tatvou tance, radosti, veselosti, hry, blaženosti a bujnosti, vládne radostmi světa. Pitky v Apas začaté, končí obvykle obžerstvím.

Nemocní horečkami - kdo cvičením docílí, aby v horečkách zavedl Apas do svého organismu, a tuto tatvu podržel, brzy se uzdraví. Děti počaté a narozené v této tatvě budou míti šťastný a blažený život. Početí však nemá nastati v době, kdy připadá na planetární hodinu Saturnovu, nebo stojí-li Měsíc ve znamení Štíra (hlavně v sobotu) Děti narozené v Apas jsou schopnější pro vlastní vývin. (Lidé počatí nebo zrození v Apas jsou většinou boháči).

Láska sexuální - Aúas jest tatvou sexuelní, ovládá početí a tělo ženy. Matka, která v této tatvě oplodní, nemá těžkosti v těhotenství a lehce porodí.

Umělci - Apas dává intuice a pomáhá uměleckým tvorbám, vynálezům, vyvíjí smysl pro krásu a umění.

Tatvy vzniklé o Tejas tatvě mají v Apas svého odpůrce. Tak bouře, stávky, v Apas vzniklé nebudou míti dlouhého trvání. Oheň nenabude značnějších rozměrů, ani v bouřích škod nezpůsobí. Blesk v Apas zřídka uhodí.

Duchovně méně vyvinutí bývají sobci a požitkáři, labužníci, (proto jest chuť v této tatvě na jídlo dráždící sliznici).

Při cvičení vdechujeme levou nosní dírkou (dech měsíční) zadržíme dech v plicích a zvolna vydechujeme; zbavíme se utrpení. Cvičení konáme v této tatvě jako v Prithivi, posazení obličejem k východu, hlavně když dýcháme levým nosním otvorem. Necháme všude, kde se mluví o květech převládati barvu bílou.
 


TEJAS

Vlastnosti

Barva - červená
Chuť - ostrá, rádi pojídáme ostře chutnající pokrmy (kořeněné, paprikované)
Přirozenost - horká, pociťujeme při vibraci její zvýšené tělesné teplo
Světová strana - jih
Princip - světlo, oheň

Dech - vpravo. dýcháme-li vpravo dechem slunečním, zesilujeme její moc a usnadňujeme provádění našich přání, zvláště každou neděli a úterý v planetární hodině Saturnu a Marsu.

Hlad, žízeň, spánek, světlo přináležejí Tejas.

Lidé slabí - nemají však nikdy v této tatvě jísti. Tejas je tatvou tělesného vývinu. Přinášejí s sebou také plamenné, nadšené a ohnivé jednání...

Jest tatvou vzrušení a hněvu. Přináleží jí volnost a práce. Při vládě její zrak náš jest ostřejší. Jsme-li vycvičeni, dá nám vibrace Tejas energii k prodikci naší síly. U člověka neduchovního vzbuzuje zlost, hněv, žárlivost. Proto všední neduchovní člověk má se jí chrániti, protože vzbuzuje hádky, války, souboje, spory vznikají v její vládě. Jest tatovu bytí a tvoření, jest působící silou pro tvary a jejich udržování. Jest tatvou svobody, zdatnosti a práce.

Cestování - cestujeme-li, chraňme se úrazu a nepříjemností. Neštěstí železniční, ohně i výbuchy v této tatvě vzniklé, nabývají velkých rozměrů.

Obchody velké - vznikají a daří se v její vládě, zvláště obchody se železem.

Koupání - kdo se v Tejas koupe ve studené vodě, nikdy se nenachladí.

Tělnatost - jsme-li tělnatí, následkem čehož trpí i srdce, hrozí-li nám nebezpečí mrtvice, ztučnění srdce, používejme pokrmy výhradně v této tatvě, čímž docílíme bez všelikých lékařských kůr, cest tělocviku a podobně, určitě úplné změny v organizmu, tělo změní se ve štíhlejší.

Nemoci - špatná činnost organizmu, horečky, chvění vznikají v Teas. (Též ve Vayu). Horečky a nemoci různých zápalů v této tatvě povstávají, bývají nebezpečné a končívají obyčejně katastrofou. Všecky tyto nemoci nutno léčit když proudí Apas.

Manželství - zasnoubení uzavřené v Teas, přinese vždy trochu domácích mrzutostí a nedorozumění.

Početí - v této tatvě jsou pro matku nepříznivá. Přinášejí během jejího stavu těžkosti.

Vdechněme v této tatvě vzduch plnou silou, když jest dech sluneční (pravou nosní dírkou), zadržme v plicích tak dlouho, pokud vydržíme a vydechněme prudce levou nosní dírkou (pravou zadržíme palcem). Opakujeme to často a omládneme a rozmnožíme tělesný oheň. Cvičení tato jako v Prithivi s rozdílem, že jsem obráceni k jihu, hlavně když dýcháme dechem slunečním (vpravo). Avšak při cvičení necháme všude, kde se mluví o květech převládati barvu červenou.


AKÁŠA

Vlastnosti

Barva - černá
Chuť - hořká. Jídla v její vládě chutnají hořce.
Povaha - studená
Princip - éther
Světová strana - východ
Smysl - chuť

Ve vládě její zostří se sluch, lépe slyšíme.

Akáša je tatvou mlčení. Počíná každého dne jako první, okamžikem východu slunce. Člověku je velmi nepříznivá, přináší ztráty a smrt. Brání něco obsaditi, obrana, odpor, bázeň, stud, hanba, zapomnětlivost jí přináleží. Akáša podléhá vlivu Saturnovu. Exoterní astrologie nás učí, že Saturn jest vykonavatelem karmických zákonů, proti nimž nepomáhá účinek všepodnikajícího, věčného, spravedlivého zákona. Akáša reprezentuje zpětný návrat v původní stav. Z ní se rozvětvují ostatní tatvické principy aby způsobily pohyb a život a aby s ní opět splynuly. V ní nastává ztráta životní podstaty a smrt, proto jest nepřátelská všemu zrození. Když Akáša proudí, nemáme úplně ničeho předsevzíti, ani konati. Nejlepší zničené naděje mají svoje smutné příčiny předsevzetím a Akáše. Ovšem moderní doby vyžadují vzhledem k existenci ve všem spěchu, nutno-li tedy pracovati, buďme aspoň v době té opatrní. Největší chyby přicházejí během její vlády, neboť Akáša je tatvou ničení.

Léky - v hodině její podáváme na rány i mast barvy černé.

Jídla - v Akáše nemá se nikdy jísti.

Matky - nekojte v této době tatvy nikdy svých dítek, chcete-li svým dítkám zachovati zdraví.

Početí - velmi nepříznivý stav pro početí, jak pro matku tak pro dítko. V této tatvě se stane početí málo, neboť sexuální žádosti v této tatvě není.

Zrození - děti zrozené v této tatvě přinášejí si náklonnost k smrti. Zmírají v nejútlejším dětství.

Manželství, zasnoubení - střežme se v této tatvě uzavírati, jistě nastane brzký rozchod, nebo rozvod, nebo končívá uzavření sňatku v této době, obyčejně katastrofou rodinnou. Přátelství uzavřené v Akáše, bývají též plny smutku a brzy se končí. Umělecké práce, studie, práce duchovní nepočínejme nikdy v Akáše, neboť výsledek vy nás nikdy neuspokojil.

Modlitby - doporučují se jen takové, které jsou chvalozpěvem. Nesmí nikdy žádné prosby obsahovat.

Zábavy - počínají-li se v této tatvě, nemají úspěchu. Též při soukromých zábavách poznáme všichni lehce přítomnost Akáši. Dříve veselá nálada mizí a marně se namáhají tuto obnovit. Teprve, když Akáša mizí, změní se tato situace, ač následující Vaya nedává též záruku šťastné a příjemné zábavy. Vliv Akáši zesiluje se v sobotu, zvláště v planetárních hodinách Saturnových.


VAYU

Vlastnosti:

Barva - zelená až modrá.
Chuť - kyselá, jíme rádi kyselá jídla.
Povaha - studená.
Světová strana - severní.
Princip - vzduch.
Vliv - Venuše.

Dech - vlevo (dech měsíční), zesiluje její vliv. Změna místa, chůze, čich, nadýmání náleží Vayu - jest člověku celkem nepříznivá. Jest první manifestací života a pohybu kupředu, je tatvou vzruchu, větru, letu a chůze. Ve vayu se má jednati o věcech, které mají míti jen přechodný účinek. Lidé duchovně vyspělejší při vibraci její mluví obyčejně o cestách, plavbě, dostizích, o smrti, zločinech a podobně. Lidé méně dokonalí baví se řečí neslušnou a pomluvami. Ve Vayu vznikají lži, nadávky, podvody, lsti, závist, nenávist, lakomství. Vayu je tatvou sebevrahů, zločinné případy berou v ní svůj původ. Dejme pozor na své vlastnictví, když Vayu vibruje. Darebové osnují v ní své plány. Též podvody v obchodech, předražování zboží, nesolidnost obchodní a podobně jí přináleží. Bezcitní vrahové jí podléhají.

Sňatky, zasnoubení - v této tatvě neuzavírejme. Nemají nikdy dobrých výsledků a netrvají dlouho.

Nemoci - ve Vayu povstávají obyčejně mrtvice, ochromení, nachlazení.

Sebevraždy - vznikají v této tatvě. Zoufalci snáší život svůj až ke chvíli vibrace Vayu, nastoupením její doby pak jej ukončí.

Cestování - Jsme-li však již na cestě unaveni, vzbuďme v sobě tuto tatvu a únava ihned zmizí. Vystupujme na kopce za její vlády.

Nákupy - Ve Vayu nemáme činit žádné, nemáme-li utrpěti ztráty.

Dělnictvo, sluhy, služebnice - nepřijímejme nikdy ve vayu, vzájemný poměr nebude nikdy sympatický a bez pomluv. Též nastoupení do nových zaměstnání je neprospěšné.

Děti - počaté nebo narozené v této tatvě jsou málokdy šťastné. Početí přináší většinou potraty. Zdravotní stav zrozených ve Vayu je zvlášť nervově špatný.

Koupání - ve Vayu dostavuje se do organizmu pocit chladu, není tudíž radno se koupati, chceme-li se vyvarovati nachlazení.

Duchovní práce - počátky prací svých možno předsevzíti. Zasvěcenci mohou ve vládě Vayu prováděti meditace, nebo choditi po vodě.

Vliv Vayu zesiluje se ve vládě Merkura a Saturna, to je ve středu a v sobotu, více ještě v hodinách Merkura a Saturna. 


Přeměna vlivu tatev

Vibruje-li ve vesmíru na příklad Vayu a my bychom pro své konání potřebovali Prithivi, je možno tuto aspoň ve vlastním organizmu vyvolat a tak účinky Vayu zmírnit, popř. úplně pozměnit. Abychom toho docílili, je třeba dlouho a pilně cvičit. Dříve však ještě konáme asi pětiminutové rytmické dýchání. Již při tomto dýchání musíme pociťovat sladkost Prithivi v chuti a vůni, pro ni typickou.

Uvedeným způsobem možno v organizmus náš zavésti v kterékoli čas takovou tatvu, jakou právě potřebujeme. Vytrvalou pilností podaří se docílit žádaných změn tatvických, čímž stáváme se potom naprostými pány svého osudu.


O DECHU

Věda o dechu jest nejvyšší ze všech vědomostí. Jest plamenem, který osvětluje obydlí duše. Celý svět jest v dechu. Dech sám jest životem.. Dech jest nejvyšší silou, dech jest Bůh sám.

Dýchání je život. Kdo neumí dýchati a dýchá špatně, obyčejně také špatně vypadá. To lze pozorovati hlavně u tuberkulózních. Onemocní-li plíce, jsou to obyčejně jejich nejspodnější části, kam vzduch následkem špatného dýchání nejméně přichází. Jest to, jako když protéká řeka rybníkem. Kudy plyne proud, jest dno čisté čím dále však od proudu, hromadí se bahno. Stane-li se, že následkem sucha řeka vyschne a neproudí rybníkem více, znečišťuje se dno i tam, kde ho proud dříve udržoval čisté. Tak jest to i s plícemi. Kdo zhluboka dýchá, ten proudem vzduchovým pročišťuje celé plíce a není možno, aby v nejnižších částech usazovala se nečistota jako v naznačeném rybníku.

Hluboké dýchání udržuje však i tělo svěžím a dává tváři klidnější a spokojenější výraz. Též zachovává oproti špatně dýchajícím, třeba stejného stáří, vždy mladší zjev. I trvání života nemá-li na ukončení jeho vliv případ mimořádný, jest delší při pravidelné a správně hluboce dýchajících.

Řádné, hluboké dýchání, má však vliv i na náš život vnitřní (duchovní).
Kdo nezná tohoto zákona dechu, ať vzpomene, že bylo-li mu jednati s někým o důležitých otázkách, ať již jakýchkoliv, dříve než vstoupil v místnost, kde se o otázkách těchto rozhodovalo, jak hlubokými vzdechy posiloval svoji odvahu. V zármutku, kdy duše sklíčena, přichází vzdech ze vzdechem, aby pomohl nám zármutek zapuditi. V touze, jakož i v každém pocitu, který zanechává v srdci tesknotu, jsou to opět vzdechy, které, aniž bychom o tom přemýšleli, samovolně osvěžují unavené naše srdce.

Z toho vidno, že tam, kde jednotlivec není poučen o moci a blahodárném účinku dechu, pomáhá si jako vždy ve všem příroda sama.

Chceme krátce o tomto nejdůležitějším výkonu našeho těla aspoň částečně podati vysvětlení, poněvadž i správné dýchání spojeno jest s výsledkem "Hodin šťastného člověka". Vzduch, který vdechujeme, prolnut jest podle moderní vědy etherem kosmickým. My nazveme jej Pránou. Tato vesmírná síla (energie) jest pro náš organismus zdrojem síly, neznámé ještě většině lidstva.

Zasvěcenec, který umí úplně dech svůj ovládati, nabývá veliké, ba téměř neomezené moci nad svým okolím a stává se pánem svého osudu. Ovšem, že dosažení této Moci vyžaduje mnoho cviků, sebezapření, hlubokého vnitřního probuzení, mravní čistoty a nejvyšší Lásky (k sobě rovným i nižším), tedy k veškerému tvorstvu. Slibme si, že alespoň na prahu Chrámu Poznání chceme stanouti a přijímati z tam ukrytých posvátných Pravd aspoň tolik, abychom život svůj žili šťastně a blaženě a abychom těmito vlnami dobra zaplavovali i svoje okolí.

Většina lidstva nedýchá správně, novorozeně 44 krát, dítko 5tileté 26 krát a dospělý člověk již jen 18 krát za jednu minutu. Potřebný plícím vzduch zaopatřujeme ještě častokráte v nevětraných místnostech, mnohdy plných prachu a dýmu, ačkoli vdechování čistého vzduchu jest nejdůležitějším úkolem celého našeho organismu.

Většina lidstva dýchá proto, že dýchati musí, t.j. že organizmus je k tomuto úkonu donucuje. My však postavivše dech svůj pod vlastní dozor, učme se plně a hluboce dýchati. Cvičení konejme však pouze, když jest venku počasí vlažné, je-li studeno, cvičme ve vyhřáté místnosti při otevřeném okně, ale tak, abychom nevdechovali přímý proud studeného vzduchu. Jsou nám známi věk též jednotlivci, kteří přesně cvičili i venku ve studeném vzduchu a nikdy jim to neškodilo. Každý pozná nejlépe sám, podle vlastní povahy, jak se zaříditi.


Dech rytmický

V celém vesmíru, přírodě i životě našem musí vládnouti soulad (harmonie). Je-li tomu obráceně, nastávají katastrofy. Podle písma sv. dva domy rozdělené proti sobě, hynou a pustnou. Je-li v rodině nesoulad mezi manžely, brzy se buď rozcházejí neb klame jeden druhého. Jsou-li poruchy vesmírové, tedy nesoulad, nastávají katastrofy v přírodě, a je-li nesoulad v těle našem, nastávají nemoce a utrpení. Aby tam, kde není vnitřního souladu, tento nastal, jest třeba na prvém místě souladného (rytmického) cvičení dechu.


Cvičení A

Hleďme především, abychom při cvičení nebyli rušeni. Vztáhněme ramena vzad, vypněme prsa. Vyhledejme tepnu, nejlépe na spánku, abychom spojením rukou netísnili plíce a počítejme podle úderu tepny 1 - 2. Vdechněme při zavřených ústech pouze nosem hluboce, též v trvání doby 1 - 2, zadržme vzduch v plicích, pak opět nosem vydechněme a ustaňme v dechu, vždy v trvání času podle úderu tepny. Celý dech i výdech i ustání v dechu bude trvati 8 úderů tepny. Po týdnu zvyšme trvání na 4 údery tepny. Bude tedy vdechnutí, výdech i s přestávkou trvati 16 úderů. Trvání veškerých dechů jest nutno říditi přesně podle rychlosti tepny, tedy v souladu (v harmonii) s oběhem naší krve, a tak byť i třeba s neviditelnými záchvěvy celého našeho organizmu.

Při těchto cvičeních soustřeďme svoji mysl (podle pokynu v soustředění) na to, co nás činí zdravými, ušlechtilými a spokojenými, mysleme na př. : vdechuji zdraví a svěžest, vdechuji lásku a mládí, vdechuji moc a sílu atd.

Toto rytmické dýchání provádějme denně, kdykoli se nám naskýtá příležitost, při chůzi, odpočinku i na loži, dříve než usínáme, při ranním probuzení atd. A poznáme, že za nějaký čas budeme dýchati v souladu s tepem své krve. Pocítíme osvěžení v celém nitru, chůze naše stane se lehčí a celková nálada veselejší.


Cvičení B

+)
Když navykli jsme dýchání rytmickému, učme se dýchání, při kterém zvláště dlouho zadržujeme vzduch ve svých plicích.

Stojíme neb sedíme s hlavou vzpřímenou, ruce založíme za hlavu a dýcháme tak, aby vdechnutí trvalo 4 údery tepny, zadržení dech 8 úderů a výdech opětně 4 údery. Když jsme delší čas cvičili a pozorujeme, že zadržení dechu nám nečiní žádných obtíží, zvýšíme dobu trvání na 8-16-8, až na 16-32-16 úderů. Později rozdělíme si cvičení pro vdechnutí, zadržení dechu 12 výdech 6 úderů, pak 6-24-12 úderů, 12-48-24 údery, 16-64-32 atd. Poznáváme, že joginové ++) kladou na zadržení dechu největší váhu.

Cvičme opětně často, pokud možno ráno, v poledne i večer, aspoň čtvrt hodiny, dbejme však toho, abychom neměli ani přeplněný ani prázdný žaludek. Nehodí-li se nám tato doba, cvičme všude, kde nám to možno a kde jest čistý vzduch. Kdyby následkem různých okolností nebylo nám možno dodržovati čas, neopomeňme cvičiti přece a byť by to bylo i velmi málo.

Každý, byť i jednotlivý hluboký vdech a výdech, zanechává již v těle našem příznivé vývojové účinky. Vždy však při každém cvičení, snažme se celou svoji vůli soustřediti mysl svoji buď na své zdraví, na krásné a ušlechtilé věci, týkající se ať již života našeho nebo našich bližních.

Myšlenky zlé, nenávistné, zanechávají stopy v celém našem zjevu a činí nás nepříjemnými (nesympatickými) našemu okolí, aniž bychom věděli toho příčinu. Až budeme úplně dech svůj ovládati, bude nám cvičení opravdovým potěšením a poznáme, že vynechali bychom některý dne a neprovedli aspoň několik cviků nebo dechů, že zdáti se nám bude, jako bychom něčeho postrádali, ano i náladově zesmutníme.
_______________________
+) viz. Cvičení II při Prithivi
++) Jogi = s Bohem spojený


Myšlenky, jejich soustředění a jejich účinky na naše tělo

Myšlenky naše jsou jako slabý stromek, který vyrostl kdesi na stráni osamělý. Brzy bijí do něho prudké větry severu, brzy bouře ohýbá ho až k zemi, pak zase nechá se celovati paprsky slunka.

Brzy usedá na něho motýl, jindy ptáče, aby zazpívalo něžnou píseň, a opět jindy pták dravý, pod nímž lámou se slabé větévky.

Takové jsou i naše myšlenky. Smutné, někdy plné zášti a hněvu, pak opět lásky, jindy plny zoufalství, až také se pod nimi ohýbá celá naše bytost, někdy jsou tak divné a bezúčelné, že kdybychom měli říci někomu o čem přemýšlíme, odpověděli bychom "o ničem".

Že jest možná takový stav myšlenkový v naší hlavě, vinni jsme sami, poněvadž nenaučili jsme se řádně myslet. Přijímáme myšlenky tak, jak přicházejí a podle jejich jakosti chvějeme se pod nimi jako onen strom, o němž jsme vpředu vypravovali. A přece teprve ten, kdo umí ovládati myšlenky, může říci, že opravdu žije, neboť žíti ve svých myšlenkách, jest býti blaženým a šťastným.

Vzpomeňme na svoje dětství. Tak dlouho, pokud spřádali jsme v dětské duši své pohádky, pokud neovládaly nás ještě starosti o vezdejší život, tak dlouho můžeme říci bylo naše dětství šťastné. Však ještě dnes, půjdeme-li cestou správného myšlení, může se k nám toto štěstí vrátiti.

Co třeba však činiti, aby myšlenky naše byly radostné a šťastné? Toho docílíme jenom ovládáním jich.

Ovládati svoje myšlenky jest zvítěziti nad svým osudem, který, byl-li zlý a těžký, pomalu změní ostny, které nás bodaly, v růže radosti a spokojenosti.


Ještě snad nikdy nezkusili jsme stav bezmyšlenkový. Zkusme to jedenkráte na nic nemysliti a poznáme, jak je to těžké. Nebo představme si nějakou květinu, např. růži, mysleme a uvažujme jen k ní. Hleďme živě v myšlenkách svých si ji představiti a poznáme, jak jest to obtížné jen o ní uvažovati a přemýšleti. Co tu jiných, často až směšných myšlenek (jakoby odněkud z daleka, tedy nikoliv z našeho nitra) přiletí, aby nás rušily. Abychom zabránili přístupu cizím myšlenkám, jež nás ruší, do nitra našeho, jest nutno prodělati aspoň nejjednodušší cvičení pro soustředění myšlenek.


Cvičení C

Chceme-li cvičiti soustředění mysli, vyhledejme si místo, kde by nás nikdo nerušil, kde naše smysly, hlavně sluch (cvičíme s očima zavřenýma), nebyl by ničím poután. Před cvičením proveďme vždy několik hlubokých dechů ze cvičení vpředu. Je-li to na večer, představme si v mysli vše, co jsme toho dne vykonali, od časného rána až do večera, kdy soustředění (koncentraci) provádíme.

V mysli své jednejme tak, jako bychom dnešní práci dopodrobna znovu prováděli. Při tom však nesmíme připustiti, aby nás ovládala nějaká myšlenka jiná. Později volme pro cvičení o své denní práci dobu dřívější, před týdnem, před měsícem i před delším časem.


Cvičení D

Učme se soustřediti mysl svou na nějaké věci, které snažme si představiti v mysli tak, jak ve skutečnosti vypadají (plasticky) např. strom, třeba lípu.

Tuto představme si v duchu, jakoby rostla před námi: vidíme ji z jara, jak jest bez listí, jak pomalu všemohoucí síla vesmíru probouzí v ní život, pučí, vyrůstá listí, květy se rozvíjejí. Soustředění má a musí být tak mocné, že se nám zdá skutečně, jako bychom cítili vůni květů lípy.

Jděmež životem lípy dále: květy mizí, zůstávají plody, které s listím v podzimu opadávají, vidíme znovu její holé větve na zimu připravené a znovu proděláváme s celým stromem nové jaro až zase do podzimu. Ke cvičení z přírody můžeme vyvoliti si strom, květinu nám nemilejší, růži, jabloň, šeřík (bez modrý) atp.


Cvičení E

Když daří se nám cvičení předcházející, vezměme zrcadlo a podívejme se dobře na svůj obličej, usedněme pohodlně na židli a představme si sami sebe jasně tak,jakoby druhá taková bytost, jako jsme my sami, seděla neb stála proti nám. Pozorujme ji dlouho, upjatě, nedavše se rušiti myšlenkou, neboť zapamatovati si svoji vlastní podobu jest dosti obtížné. Když se nám to zdaří, zkusme to se svým přítelem. Zadívejme se na jeho podobiznu, představme se ho tak živě před sebou, že senám musí zdáti, že skutečně před námi stojí. Cvičme tak dlouho, až vzpomeneme-li na kohokoliv, uvidíme ho jasně před sebou. Každý jednotlivec vyhledá si k soustředění již věci toho druhu, jež jsou mi milé a zajímavé, poněvadž tím cvičení stává se příjemným, musí to však býti to, co city povznáší k jemnosti a kráse.

Taková cvičení stanou se pro člověka opravdu radostí, neboť každý pozná, že myšlenkám svým počíná dávati směr takový, jaký chce sám. Počne-li doléhati na nás zármutek, nedáme myšlenkám smutku dotýkati se nás, ale rychle vymslíme se v radost. Např. necháme před zrakem svým jíti sbor drobných dětí z nějaké slavnosti. Vidíme jejich zářivá očka, radostné tvářičky, slyšíme jejich roztomilý zpěv. Vidíme, jak přichází k nám někdo, koho nejvíce milujeme, otec, matka, jsme-li nábožensky založeni a je-li duše naše povznesena, uzříme snad i zářivou postavu Krista, slyšíme Jeho utišující hlas "Pojďte ke mně všichni, kteří pracujete a jste zarmouceni a já vás občerstvím". Nepřipusťme však za žádnou cenu, aby myšlenky žalu, které nás tížily, účastnily se celého tohoto pochodu myšlenkového, kterým jsme je zapuditi, měli.


Cvičení F

Zdá-li se nám, že jsem nemocni, opuštěni, zhosťme se těchto myšlenek způsobem výše naznačeným. Usedněme nerušeně na židli nebo pohovku. Představme si, jakoby naše druhá podstata (náš zdvojenec) vystoupil z nás. Vidíme s živě státi před pohovkou. Vcházíme ven do přírody, kde jest právě jarní ovzduší, vidíme před sebou malý ostrov. Kolem čistá, hluboká voda, na povrchu kvetou lekníny. Svlékáme šat svůj a vstupujeme do připravené loďky a převážíme se na ostrov, kde jsou lípová stromořadí kolem celého břehu. Květy voní, vůni tu cítíme, vystupujeme na břeh čistou pěšinkou, po jemném písku. Trávníky plné květů, sedmikrás, růžových keřů, konvalinek. Slyšíme volati kukačku, vidíme vlaštovičky přelétati nad hlavou, slyšíme jejich švitoření a cítíme, jak sluneční životodárné paprsky příjemně nás hřejí. Přicházíme k pramenu, voda vytékající jest "voda života", osvěžuje, uzdravuje a vtéká do velké nádrže. Vstupujeme po písčitých schůdkách do vody, cítíme příjemný chlad vody, osvěžujeme se, omýváme obličej svůj i hlavu, cítíme, jak se nám vrací síla, zdraví, jak tělo naše očišťuje se od všelikých nečistot, které jsme snad dříve měli. Béřeme u pramenu připravený pohár a napijeme se "vody života", pociťujeme ve svém nitru radost, omládnutí, máme-li nějaké tělesné vady, omýváme je vodou z pramene a věříme, že tyto zmizí. Vstupujeme na břeh a necháme se osušit paprsky slunce. Cítíme, jak síla, radost, zdraví nás ovlivňuje, cítíme lehkost v celé své bytosti. Pohlížíme do čisté hladiny vody v nádrži "voda života". Vidíme svoji celou postavu, všecky naše tvary jsou krásné (antické), případné chyby, které snad máme, se ztratily, jsme šťastni. Dívejme se na tělo své s obdivem.

Všechno jest u člověka krásné, člověk vyšel celý z rukou Stvořitele a není ničeho, co všední člověk nazývá hanbou. Vše jest takové, jak se na to díváme. Vidíme.li na sobě vše krásné, krásným to zůstane. Pak projděme se ostrůvkem. Na východní straně jest veliký zázračný strom přání, plný nádherných květů (podobných růží, lilií atd.) Jsou to květy štěstí a čistých přání člověka. Jeden květ zdraví, druhý lásky, štěstí, radosti a zbožnosti.

Utrhněme takový květ, který by nám učinil největší radost a na němž naše přání uloženo, položme ho na svoji dlaň, vystavme ho paprskům slunce a pozorujme, jak pomalu květ mizí a jako jemným obláčkem rozptyluje se ve vesmíru.

Pak věřme pevně a jistě, že květ, který byl našim přáním a rozplynul se v slunka paprscích, jistě přinese nám do života našeho to, co jsme žádali. Dokonalá víra v naplnění toho o čem přemýšlíme a jistota, že se tak musí státi, vykoná na nás skutečný zázrak. Máme-li bytost kterou milujeme, však postrádáme její lásky (rozrušené manželství), soustřeďme se (koncentrujme se) na to, jak vstupuje na ostrov s námi. Proveďme však cvičení toto ve chvíli, kdy dotyčný nebo dotyčná usíná nebo spí. Veďme ji v duchu na ostrov s sebou, vypravujme ji něžně o krásách "Ostrova blažených", nepřipusťme ani nejmenší myšlenky špatné či smyslné. (Prodělejme vše, jak ve cvičení tomto naznačeno). Vypravujem jí při tom o svoji lásce a zaveďme ji (ho) pod zázračný strom, kdež dáme ji (mu) utrhnutý květ naší lásky. Provedeme-li cvičení toto několikráte, poznáme, jak poměry nelásky mezi námi se opravdu změní, že místo nesympatie nastupuje mezi oběma mír a láska. Odcházíme z ostrova, usedáme opět do loďky a vracíme se sami k sobě. Jest nám potom tak, jako bychom se probudili z příjemných snů. Provádíme-li cvičení toto častěji, poznáme, že ani žádné lázeňské místo lépe by nám neprospělo, naopak účinky těchto cvičení jsou blahodárnější než různá přírodní zřídla, poněvadž zřídlo, které jsme vytvořili v naší duši, musí být a také bude pro nás vždy účinnější. Lékaři v budoucnosti budou léčiti stav duše, aby vyléčili nemoc těla. Víme, že stejné přitahuje opět stejné. Tuto Pravdu nezmění nic, ať věřit chceme, či nikoliv.

V pořekadlech východních čteme: Bůh jest jako "Strom přání". Kdokoliv v Jeho přítomnosti si myslí, že jest opuštěný a chudý, zůstane takovým. Ale ten, kdo myslí a věří, že Bůh vyplní všechny potřeby jeho, obdrží od Něho vše. Žádejme proto vždy jen to, co nám prospívá.

Myslíme-li na dobré, ušlechtilé a prospěšné věci, jest to tak, jako bychom vyslali posly do dalekých končin vesmíru, aby nám vše myšlené vyhledali. Totéž platí i o myšlenkách špatných a neužitečných. Proto povinností naší jest, chceme-li žíti život lidí šťastných, takových myšlenek provždy se zhostiti.

Přijdou-li k nám naši bližní, aby nám vyprávěli svoje útrapy, vlévejme jim v duši přesvědčivě důvěru v život a nepřipusťme, aby nás ani sebe u přítomnosti naší chmurnými myšlenkami ovládali. Jedině takovým jednáním staneme se dokonalými, mocnými a povznesenými nad ostatní a teprve potom pocítíme radost ze života.


Prána - životní princip, životní síla

V jednání o dechu zmínili jsme o Práně. Když prošli jsme již naznačenou cestou dechu, myšlenek a soustřeďování, pochopíme snadněji účinky Prány na náš život. Jest toho nezbytně třeba, poněvadž souvisí její upotřebení též se sestavou našich "Hodin šťastného člověka"

Prána jest (kosmickým) dechem vesmírovým, proto jest jeho životem, jakož i životem veškerého tvorstva. Proniká vše, žije všem, jest vše. Jest pohybem, magnetismem, elektřinou, tíží atd. Můžeme říci, že Prána jest sloupem, na němž spočívají veškeré světy. Prána naplňuje vzduch, ač sama vzduchem není. Žádný tvor nemohl by ani okamžik žíti, kdyby současně vzdušný kyslík pro plíce nevdechoval s Pránou, ač tato sama kyslíkem není. Nedá se vážit, nemůžeme ji čichati ani cítiti a přece je ve všem.

Prána jest zachovatelkou života, ve svých účincích skutečná síla životní. Vzduch je bohatě prosycen Pránou. Jako kyslík určen jest k oběhu krve, tak Prána zase pro (systém) obor nervový, jakož i pro celé naše bytí (existenci).

Pránu možno v těle našem nahromaditi, jako asi elektřinu v akumulátorech (v bateriích). Silou své vůle a soustředěním můžeme nervy své naplniti bohatě Pránou. Naučíme-li se správně dýchati, jak jsme vpředu uvedli a vědomě Pránu pro své nervy zaopatřovati, přestanou existovati dnes tak četní nervosní lidé, neboť Prána jest pramenem energie, životní síly, tedy i zdraví.

Kdo naučil se Pránu vědomě vdechovati, účinkuje příznivě i na svoji duchovní hodnotu. Veškerá cvičení dechová, která jsme již vpředu uvedli, možno prováděti také se soustředěním na Pránu, zvláště při dýchání rytmickém.

Abychom Pránou zásobili svoje tělo, jest třeba pomocí koncentrace i své vůle k tomu působiti. +)

Při všech cvičeních dechových možno Pránu vdechovati ve větší míře pouze projevem vůle a určitým řízením myšlenkových proudů. Nejlepších výsledků nabudeme v době, kdy slunce jest n vzestupu, tedy od východu do 12ti hod., též zvláště v době dorůstajícího měsíce. Tedy v D = 0.

Abychom Pránou zásobili úplně svůj organismus, postavme se obličejem k východu (proti slunci), zavřeme oči, zvedněme ruce, aby s hlavou měly podobu W, hluboce zvolna vdechněme a při tom intensivně si mysleme: "vdechuji všemohoucí Pránu - "myšlenkově vdechujeme tak, jako bychom opravdu sáli do sebe dech prsty u rukou a středem dlaň (kde byly rány Kristovy), myšlenkově cítíme, jak tato všemohoucí síla probíhá rukama, vniká do plic a usazuje se ve slunečním pletivu (plexus solaris) nad žaludeční jamkou. Odtud necháme jí jako sluncem prozářiti celé tělo, zvláště chorá místa, načež po krátkém zadržení dechu (aniž by nás to unavovalo) dlouze nosem vydechneme. Tímto způsobem vdechujeme i nohama (opět místem, kde byly rány Kristovy) též místy, kde na těle pociťujeme bolesti, neb místy, kde máme nějaké rány. Zakončení každého myšlenkového proudu i dechu při vdechování Prány budiž v slunečním pletivu. Kdo naučí se tomuto vdechování Prány řádným myšlenkovým soustředěním, pozná blahodárné účinky velmi rychle.

______________________
+) viz. dech rytmický, cvičení A


Dech sluneční a měsíční

Neuznali jsme, nebyli jsem snad ani nikým upozorněni na to, že dýcháme každé dvě hodiny jiným nosním otvorem, t.j., že proud dechu jest jedním otvorem mocnější než druhým. (Ovšem při tomto dýchání musí býti ústa vždy uzavřena). Často zdá se, jako by jeden nosní otvor byl úplně ucpán. Abychom se o tom přesvědčili, uzavřemež jeden z otvorů nosních, načež silněji vydechneme. Tím poznáme lehce, kterým otvorem volně dech vychází. Též vydechneme-li nosem na plochu zrcadla, poznáme podle sraženého vzduchu na skle, dýcháme-li pravou nebo levou nosní dírkou. Ve chvíli, kdy nastává přechod dechu z jedné strany na druhou , dýchá se stejně oběma otvory, nebo rychle se dech přesunuje na okamžik vlevo neb vpravo. Máme tudíž tři dechy:

Dech pravým chřípím jest dechem slunečním, levým chřípím měsíčním a dech střední, zvaný též přechodní. (Podle východních nauk dech sluneční nazývá se Pingala, měsíční Ida a střední Sushumna.)

Pozoruhodno jest, že každým východ slunce dech tento určuje si buď pravou neb levou stranu.

Podle nauky východní počíná každý zdravý člověk dýchati prvního dne nového měsíce východem slunce počínaje levým chřípím. Po dvou hodinách přechází dech napravo, po dalších dvou hodinách opět nalevo a takto střídá se dech po celý den a celou noc. Toto střídání trvá pravidelně po tři dny, ve kterých vždy s východem slunce člověk počíná dýchati levým nosním otvorem. Avšak čtvrtého dne přichází dech napravo, takže počínáme při východu slunce dýchati pravým nosním otvorem, pak ovšem dech přestupuje po dvou hodinách zase nalevo, tak jako v případě prvém. Pátého a šestého dne dech začíná ráno vpravo, sedmého dne přestupuje nalevo, zůstává tam osmého a devátého dne. Takto děje se střídání dechu vždy po třech dnech až prvního dne úplňku dech začíná východem slunce zase vpravo.

Čtvrtého dne úplňku přechází zase nalevo, kde zůstává pátého a šestého dne, pak přechází sedmého dne zase napravo atd.

Jsme-li zdrávi, možno nám o této pravdě se přesvědčiti. Poněvadž ale dýchá tak každý zdravý člověk, můžeme i porovnáním dechu u svých bližních správnost výše uvedenou zjistiti.

To jest stav našeho dýchání (regulovaného) řízeného sluncem a měsícem. Kromě toho též pozorovati můžeme, že dýcháme-li právě vpravo, pociťujeme, jakoby mírné zvýšení teploty v těle, dýcháme-li vlevo, opět mírné, lehké ochlazení. Nyní musíme opětně poznamenati, že výsledky zdaru v každém jednání našem, jakož i účinkování na naše zdraví možno docíliti jenom tenkráte, budeme-li tyto vykonávati v souladu s celým vesmírem.

Jsou určité záležitosti našeho života, které konány ve chvíli, kdy dýcháme vpravo, přinesou zdar, jiné naopak nezdar. Např. Často slýcháme, neb i nám se přihodilo, že nachladili jsme se při koupání. To zajisté stalo se jen proto, že koupali jsem se ve chvíli, kdy dýchali jsme chřípím vlevo. Koupejme se tedy výhradně ve chvíli, kdy prochází dech vpravo, tedy sluneční a vyvarujeme se nachlazení.

Každá nemoc, též častokráte i stav naši mysli (vzrušení, zlost, atd.) má za následek, že nenastane změna dechu, t.j., že dýcháme neustále slunečním, přechodným neb měsíčním dechem. Tak při nemocech z nachlazení máme vždy měsíční (vlevo). Při nemocech horečnatých vždy sluneční (vpravo). Stálý dech přechodný nás upozorňuje, že nemoc jest, jak říkáme na cestě.

Jest tedy v moci naší, usnadniti lékaři léčení, když budeme dbáti, abychom uvedli o těla (v organizmus) vždy dech takový, který jest příznivý pro léčení, t.j. my můžeme v těle našem libovolně vyvolati i udržovati stav dechu, jaký potřebujeme.

Máme-li např. Dech měsíční (vlevo) a chceme-li ho míti vpravo, položme se na levou stranu (na bok) a sice nejlépe na tvrdou rovnou plochu (na zem na koberec), ač stačí též pohovka neb postel. Tak zůstaneme nějakou chvíli ležeti. Urychlíme účinek, tlačíme-li v místo, kde nachází se páté žebro, počítáme-li zdola. Při tom palcem uzavřeme levý nosní otvor. Po krátké chvilce dostaví se žádaný výsledek, t.j. počneme dýchati vpravo a tak uvedeme v tělo záchvěvy sluneční.

Též při chůzi možno docíliti dechu buď slunečního neb měsíčního tím, že mocně přimáčkneme uzavřenou ruku na 5té žebro, jako při cviku v leže a opět uzavřeme palcem nosní otvor (té strany, na které na žebro tlačíme, abychom docílili dechu strany druhé, tedy podle našeho přání. Stálým cvičením dostavuje se pak libovolný dech velmi rychle.


Příznivé vztahy k dechu měsíčnímu (Ida)
Vlevo

Hlavní příznivé dni jsou pondělí, středa, čtvrtek a pátek, strana západní a jižní, nechoď na východ a sever, dýcháš-li dechem měsíčním (vlevo).

V dechu měsíčním konáme vše to, co má míti trvalý účinek. Vycházíme-li z příbytku a máme-li dech vlevo, vykročíme vždy levou nohou. Máme-li jíti na dalekou cestu, vyjděme v dechu měsíčním. Vstupujeme-li do nového stavu, shromažďujeme-li bohatství, děláme-li studně, rybníky, nádrže, stavíme-li sochy, kupujeme-li nástroje, dáváme-li šíti oděv, kupujeme-li šperky, ozdoby, chceme-li mluviti se svými představenými, vstupujeme-li do manželství, připravujeme-li chladící a živné léky, jdeme-li do nového bytu, nastupujeme-li do úřadu, při vzdělávání polí, při setí, chceme-li se s někým usmířiti, začínáme-li co čísti, při návštěvě příbuzných, při jízdě na koni, při ukládání věcí, při zpěvu, hře na hudební nástroje, vcházíme-li do města neb vsi, v nemoci, v zimnici, v mdlobě, jest měsíc příznivý. Též při starostech a sklíčenosti. Dobrodiní vykonané během doby dechu měsíčního přinese dobrodinci mnohonásobnou odměnu. 



Příznivé vztahy k dechu slunečnímu (Pingala)
Vpravo

Hlavní příznivé dny jsou neděle, úterý a sobota.

Strana východní a severní, nechoď na západ neb jih, dýcháš-li dechem slunečním (vpravo). V dechu slunečním konejme skutky takové, jejichž povaha jest přechodná nebo dočasná, při čtení, vyučování obtížným vědám, při chůzi, prodáváme-li zvířata, při honbě, při shromažďování dřeva a cihel ke stavbám, při cestování v horách, při vyučování se jízdě na koni, učíme-li se koně tahat, při psaní, v lékařství, při nepřátelství, při magnetisování, rozkazujeme-li někomu, aby něco vykonal, tedy při nucení někoho k něčemu, při šermu, při jídle, při koupání, při jednáních, při přeplavbě lodí, při tělocviku, též spáti máme, když jest dech sluneční.

Kdo umí, aby celý den měsíc a celu noc slunce (dech měsíční ve dne, sluneční v noci) účinkoval v jeho bytosti, jest dokonalým.

Jsi-li zvláště sláb a chorobný, hleď přizpůsobiti svůj dech tak, abys po 8 dní celodenně dýchal vlevo a v noci vpravo. Toho docílí se podle pokynů v předu uvedených. Po těchto osmi dnech stane se zdraví naše výborným.

Při nemoci docílíme dechu měsíčního ve dne, budeme-li ležeti stále na pravé straně.

V době, kdy přechází s jedné strany na druhou (Sushumna), není radno uzavírati nějakých obchodů, rovněž ničeho počínati. Konání naše omezí se na uvažování o věcech lásky, dobra a krásna.

Dech sluneční a měsíční (Ida a Pingala) dají výsledkem jen tehdy, souvisí-li s příhodnou vládnoucí tatvou ( u každé tatvy jest poznamenáno, náleží-li jí dech vpravo či vlevo). Poznamenáváme, že jen trpělivost a neoblomná vytrvalost přináší výsledky.


Doslov

Osvětlili jsme čtenářům našim nejdůležitější zákon o kosmických (vesmírových) sílách, dosud málokterým jednotlivcům známý. Poznáním jich nabude každý praktik určitých výhod a podřídí-li se cvičením, může úplně cestu svého žití upraviti si radostnou a šťastnou. (v druhém díle "Tatvy a věda dechu" obsaženy jsou další velmi zajímavé podrobnosti k úplnému osvětlení cesty životní. Druhý díl vede již žáka vyšší duchovní úrovní)

Dříve než odhodlali jsme se k vydání, snesli jsme na sta přesvědčení pro tvrzení naše, ve spisu uvedená.

Bude mnoho pochybovačů, ale názor jich zcela jistě se změní několika nepatrnými zkouškami, které jistě překvapí svým výsledkem.

To stane se, když jednání své, tedy myšlenky, řeči, zábavy se svým okolím ,chutě, nálady, vůbec smysly své postavíme pod kontrolu našich tatvických hodin. Tak např.: Bavili jsem se s přáteli o věcech týkajících se života duchovního ve větší společnosti. Byli jsem se svojí zábavou jako zelený ostrůvek v kalných vodách. Přichází k nám známí z davu a vypravují ve smíchu (bylo to na vojně) věci, jimiž člověk nemá poskvrňovati svoje rety. Porovnání času s hodinami tatvickými přesvědčilo nás o vládě Vayu. Jindy: Zábava naše nesla se proudem obvyklých vypravování, které náhle zabočí na pokrmy a jednotlivci dráždí chuťové orgány různými žádostmi labužnickými, tatvické hodiny přesvědčili nás o vládě Apas. Člověk zvláště mírné a klidné povahy počne se rozčilovati, - tatvické hodiny ukazují Tejas, atd.

Přátelé naši uvykli si tak na kontrolu svého jednání, že přicházeli velmi často aby se pozeptali, jaká tatva vibruje v té či oné chvíli. Často přinášeli i poznámky z důležitějších konání i příhod dne a bývali vždy překvapeni, jak všecky příhody, řeči, myšlenky a skutky shodovaly se s podstatou právě vládnoucí tatvy.

Konali jsem zkoušky i se sny. Kdykoli probudili jsem se následkem snu, ať již dobrého či zlého a porovnali jsme dobu, ve které se nám právě zdál, shodovala se nálada tohoto úplně s hodinami tatvickými.

Jsme přesvědčeni o tom, že všichni, kteří zaopatřili si tyto hodiny, budou určitě překvapeni výsledky.

Kompasem životním možno je nazvati, neboť jako tento ukazuje směr k přístavu, tak hodiny vedou nás k hledanému míru, štěstí a radosti, když skutky svoje podle nich zařídíme.

Poznáme-li, že v nitru našem vznikají myšlenky špatné (Vayu) neb chmurné (Akaša), s celu svojí vůlí postavíme se proti tomuto proudu. Vystříháme se všeho, co by nás v soulad s těmito velkými kosmickými dechy uvádělo a najdeme žádaný klid a mír.

Při rozčilování, této tak povšechné chybě dnešního nervosního lidstva, vzpomeňme na hodiny, které jistě přesvědčí nás, že právě vibruje Tejas a opět celou silou postavme se proti tomuto bojovnému proudu v našem nitru a vystřídáme se mnohých nepříjemností.

Apas, zvláště pak Prithivi, tyto posvátné dechy přízně pozemšťanům, uplatňujeme v celém svém životě, pak z proudu, v jehož prudkých vlnách často zoufale jsme zápasili, vyplujeme na tichou hladinu prozářenou slunkem skutečného šťastného života.


Tatvické hodiny

Vibraci (vládu) té či oné tatvy ve vesmíru ukazují nám přesně v každé době tatvické hodiny. Naše tatvické hodiny sestaveny jsou přesně podle časových hodin. Pod každým názvem té které tatvy poznáme na hodinách jejich vlastnosti, abychom je nemuseli vyhledávati v textu. Jak víme, začíná vždy každého dne východem slunce vibrovati Akaša. Vychází-li tedy slunce podle přiloženého kalendária 25. prosince v 8 hodin ráno, otočíme středním kotoučem, na němž jsou naznačeny tatvy ve svých barvách tak, aby šipka na tučné čáře u tatvy Akaša postavena byla přesně šipkou na dobu východu slunce, tedy v tomto případě na 8 hodinu. Tím nařídíme hodiny pro celý den i noc pro přesné zjištění vlády tatev v kterémkoliv čase. Bude tedy Akaša vibrovati od 8 hod. 24 minut, pak od 10 hod. Do 10 hod. 24 min. Ostatní tatvy v pořadí a v trvání času tak, jak hodiny přesně ukazují.

Východ slunce říditi nutno vždy a všude podle času místního (nikoliv středoevropského). Také musíme dbáti, aby naše kapesní neb nástěnné hodiny podle místního času přesně byly nařízeny, máme-li podle nich přesnost vibraci tatev zjistiti. Sluneční hodiny jsou nám pro tuto potřebu nejlepším ukazovatelem. V přiloženém kalendáriu jest východ slunce stanoven podle času pražského. Nejlépe začínejme vše, když řídíme se hodinami tatvickými, asi pět minut později, abychom jistě přišli v žádanou vibraci té či oné tatvy.

Nesmíme též zapomenouti, že úředně nařízenou změnou hodin, jako se stalo při světové válce, nemění se východ slunce. V takovém případě musíme se říditi stále podle správného času planetárního.








U tatev je vždy důležitý začátek činnosti! Projekty začínáme vždy (!) v příznivé tatvě, ukončení započaté činnosti pak již není nutno sledovat. 
Každý den v týdnu je přiřazen určité tatvě a planetě, která je takzvaně vládnoucí. Planety se po celý den střídají v tzv. planetárních hodinách, střídají se vždy ve stejném pořadí a po dobu jedné hodiny. (Planetární hodiny jsou zajímavé tím, že mají různou délku mezi východem a západem slunce, tedy jinou přes den a jinou v noci.  Výpočet provádíme jednoduše  - vezmeme dobu od východu do západu Slunce a vydělíme jí dvanácti. Tím získáme dobu jedné denní planetární hodiny. Pro výpočet noční hodiny postupujeme stejně s tím, že dělíme dvanácti dobu od západu do východu Slunce.) Vládnoucí planeta, která přísluší pro daný den zahajuje svůj vliv vždy s východem Slunce. Planety se střídají v přesném pořadí: Slunce, Venuše, Merkur, Měsíc, Saturn, Jupiter, Mars. Začíná li tedy pátek Venuší, první planetární hodinu po východu Slunce vládne Venuše, pak Merkur, Měsíc, Saturn, Jupiter, Mars a Slunce. Každá tatva má svou mantru (Ham, Pam, Ram, Lam, Vam), ale protože by vám to komplikovalo život s mantrami u čaker, nebudu se o nich dále rozepisovat, není to pro praxi nijak důležité. (Neděste se, že to vypadá nějak obtížně, závěrem vše stručně a lapidárně objasním.)


PONDĚLÍ - MĚSÍC - APAS (bílá)

ÚTERÝ - MARS - TEJAS (červená)

STŘEDA - MERKUR - VAYU (modrá,zelená)

ČTVRTEK - JUPITER - PRITHIVI (žlutá)

PÁTEK - VENUŠE - APAS (bílá)

SOBOTA - SATURN - AKAŠA (černá)

NEDĚLE - SLUNCE - TEJAS (červená)


Vlastnosti tatev:
Akaša - černá - sobota - Saturn 
Tato tatva se obecně považuje za velmi nepříznivou, jejím vládcem je planeta Saturn. Začíná vždy s východem Slunce a pak v každé následné dvě hodiny. Tedy například v osm, v deset, ve dvanáct atd. Je tatvou klidu a rozjímání, rozhodně v ní nezačínejte nic důležitého! Každá činnost započatá v této tatvě je předurčena k neúspěchu. Nezahajujte cestu, nezačínejte jíst ani pít, návštěvu úřadu a počátek  jednání či zkoušek odložte na jinou dobu. V této tatvě příliš nefunguje ani výklad karet, "nekoketovala" bych ani s numerologickými či astrologickými výpočty. Siderické kyvadlo v tuto dobu ukazuje co chce a nevhodné je rovněž energetické léčení (až na pár vyjímek). Vhodný je úklid. Lidé narození v této tatvě mají drsný život a jako jediní v této tatvě mohou započínat své činnosti a s úspěchem je dokončit.

Vayu (wayu) - modrá až do zelena - středa - Merkur 
Této tattvě vládne planeta Merkur, která je sice příznivější, než Saturn, přesto však je i tento časový úsek považován za poměrně negativní, protože má přechodný charakter. Není vhodné v ní  jíst, pít, koupat se. V tomto období se daří lžím, pomluvám, podvodům, závisti, lakomství, nenávisti  a podobně. Statistické výzkumy ukazují na vyšší četnost kriminálních dějů, které byly spáchány právě v této tatvě. Velmi vhodná je ale pro začátek jakékoli cesty. Ta pak probíhá většinou bez nehod a nepříjemných událostí.

Tejas - červená - úterý, neděle - Mars, Slunce 
Vládnoucími planetami Tejasu jsou Mars a Slunce, tatva má výrazně ohnivý charakter. Je prezentována jako neutrální až příznivá. Velmi vhodné jsou sportovní aktivity, dechová cvičení pro zhubnutí, tvůrčí činnosti a otužování.  Jídlo v této tatvě nedává žádný užitek (100% spalování v ohni), takže příjem potravin v tomto intervalu vede k hubnutí. Rizikové činnosti se nedoporučují, lidem v tomto časovém úseku totiž často schází tolik potřebná rozvaha. Případné spory se většinou vyhrocují a nekončí smírem. V tejasu dochází k velkým haváriím (Titanic).

Prithivi - žlutá - čtvrtek - Jupiter 
Činnost započatá v této tatvě je trvalého charakteru, vládnoucí planeta Jupiter zaručuje pozitivní dopady na vše, co v jejím období začneme. Jídlo se využívá při trávení maximálně a proto se nedoporučuje v této tatvě jíst, pokud chcete hubnout. Pokoušíte-li se přibrat, jídlo započaté v prithivi vám pomůže dosáhnout potřebné tělesné hmotnosti. Je to nejvhodnější tatva k léčbě, léky mají největší účinek, stačí pak menší dávky. Nemoci propuklé v této tatvě mají krátké trvání. V této době je vhodné meditovat, relaxovat, vykládat karty... Láska, která nás potká právě v prithivi, je téměř vždy vztahem na celý život.

Apas - bílá - pondělí, pátek - Měsíc, Venuše 
Podléhá vládě Venuše a Měsíce, podobně jako prithivi je také velmi pozitivní. Výsledky zde mají dobrý začátek, průběh i konec, ale efekty a cíle v ní dosažené mívají spíše krátkodobý charakter. Tatva je vhodná pro materiální záležitosti, např. nákupy, podání Sportky v Apasu, (tj. v pátek -den zasvěcený Apasu-) a v planetární hodině Venuše) skýtá solidní šanci na případnou výhru. Dobré je začínat psaní literárních děl a také milování v této tatvě mívá značnou hloubku... Lidé narození v této tatvě jsou výbornými milenci, sex je také nejvhodnější náplní tohoto času.

Možná vám to připadá složité, ale není. Já si léta vystačím s pár pravidly.
Tohle je podstatné:

Všechny důležité činnosti bez ohledu na den začínám vždy ve žlutý čas prithivi, popř. v bílém apasu. (A to vč. vaření a jiných běžných činností - guláš ve vayu nebude mít chuť, knedlík započatý v akaše se stejně rozvaří...)

Pondělí a pátek září/dýchá bílý apas, výsledky dne jsou pozitivní, ale možná ne  dlouhodobé. Pokud mám jednání či jiný projekt, sjednám si schůzku/zahájím činnost ve žlutou prithivi, pokračuju v bílém apasu -který hned na prithivi navazuje- a vše skvěle dopadne. Apas je 2. nejpříznivější den v týdnu.

Úterý a neděle je červený tejas. Tejas je vhodný tehdy, když chci hubnout. Projekty opět plánovat na žlutou prithivi či bílý apas, hlídám „plamenné“ emoce… Rozmíšky započaté v tomto čase jsou dlouhodobé a nekončí dobře.

Středa je modrá vayu, mohu bez problémů cestovat (super např., když jedu na dovolenou autem). Projekty zde nedopadají příliš dobře, takže pokud už kamkoliv musím, "tlačím" jednání na čas žlutá prithivi + hned za ní bílý apas, takže mám 48 minut pozitivního prostoru, a tak (většinou) eliminuji negativní středu jako den.

Ve čtvrtek  ZÁSADNĚ dělám všechny důležité a dlouhodobé věci  (svatba, zkoušky, obchodní jednání, operace, začátek školení...), a to v čase prithivi, tj. den žlutý, hodina žlutá – skvělý výsledek je zaručen.

Sobota je destruktivní černá akaša, relaxovat, uklízet, víc nic.

JAK SI OPATŘIT DOUKOLEČKOVÉ TATVICKÉ HODINY 
AKTUÁLNÍ KALENDÁRIUM PODLE PRAŽSKÉHO ČASU PRO ROK 2013
http://inner-light.ning.com/profiles/blogs/hodiny-astn-ho-lov-ka-tatvy?xg_source=activity







SIDERICKÉ KYVADLO

Mystikon (18) - Host: Eva Kalivodová - Kyvadla
http://www.youtube.com/watch?v=eKWxb_ye49A

Hlas vašeho srdce vám pomůže objevit další nesčetné náměty ♥
aby vás nasměroval tam, kde se máte nacházet...

Další inspirace.

 Stanislav Brázda:
TABULKY I.-IV.
http://www.esoterika.cz/lecitele/skola-psychotroniky-tabulky-i-iv
 TABULKY V.-VIII.
http://www.esoterika.cz/lecitele/skola-psychotroniky-tabulky-v-viii

OSTATNÍ ZDE:(zadání do hledáčku google:škola psychotroniky/esoterika.cz
http://www.google.cz/#hl=cs&biw=1024&bih=601&sclient=psy-ab&q=%C5%A1kola+psychotroniky%2Fesoterika.cz&oq=%C5%A1kola+psychotroniky%2Fesoterika.cz&gs_l=serp.12...87404.91734.0.94341.13.13.0.0.0.0.204.1800.1j11j1.13.0...0.0...1c.1.9.psy-ab.RIdyajGCi6s&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&fp=68bae556cfebf168 

 LÉČBA

http://www.olgabufkova.cz/Ke+sta%C5%BEen%C3%AD

http://www.ezoterika.estranky.cz/clanky/kyvadlo/leceni-pomoci-kyvadla.html




  Důležitým předpokladem úspěšnosti provední testu je volba vhodného partnera. Říkám to s humorem sobě vlastním a neznamená to, že by jste se v případě neúspěšně prováděných pokusů museli rozvádět:-)). Kroužkový test spočívá ve vzájemném roztahování kroužku tvořeného z ukazováčku a palce. Jste li vzpěrač, slabá žena vám kroužek prostě neroztáhne a to i v případě, že budete testovat látku vysloveně negativní. Test je založený na svalové odpovědi ukazováčku a palce, které dotazovaný drží proti sobě veškerou silou, kterou je schopen vyvinout.


Vlastní provedení testu je následující: Osoba, která chce testovat potravinu spojí palec a ukazováček do kroužku a tiskne oba prsty proti sobě co možná nejpevněji. V druhé ruce drží potravinu, nebo jiný předmět otázky. Druhý člověk uchopí každou rukou pomocí palce a ukazováčku oba prsty testované osobě tak, aby je mohl pohodlně roztáhnout od sebe. Testovaná osoba nyní myslí na předmět svého dotazu, který drží v ruce a ptá se v duchu, jestli je pro ní dobrý. Testující se pokusí testovanému roztáhnout prsty od sebe a všimne si, jaké síly k tomu bylo zapotřebí. Čím větší sílu musel vyvinout, tím je odpověď pozitivnější a naopak. Získání správné odpovědi vyžaduje určitou zkušenost, ale již po několika minutách budete účinností této metody příjemně překvapeni. Zkuste vytestovat dvě protichůdné potraviny, nebo předměty. Dobrý kontrast vykazuje jablko a majonéza, případně jablko a cigarety. Pozor v případě cukrovky - na jablko bude reakce většinou vzhledem k vyššímu obsahu cukru odmítavá.


Rozšířené možnosti testu a obměny mohou být následující: Testující osoba roztahuje testovanému prsty a přitom sama v duchu klade otázku, na kterou dostane odpověď stejně, jako když se dotazuje testovaný. Funguje to velmi dobře a můžete vyzkoušet následující věc: Do papírového sáčku vložte cigarety a proveďte na druhém test s otázkou, jestli jsou pro něj vhodné. Pak do sáčku vložte jablko a opakujte celý postup. Uvidíte, že bude svalová reakce dotyčného v obou případech odlišná, přestože nemá vlastně ani tušení, na co se ho testující dotazuje.

http://www.oranzovestranky.cz/view.php?cisloclanku=2005120101





Žádné komentáře:

Okomentovat

Dokud se nerozloučíš se svou osobností, nenajdeš svou individualitu. Individualita je dána existencí, osobnost vnucena společností. Osobnost je sociální pohodlnost.
Společnost nemůže tolerovat individualitu, protože individualita za ní nepůjde jako ovce. Individualita má kvalitu lva a lev kráčí sám.
Ovce jsou vždy ve stádě, doufají, že to bude ve stádě pohodlnější. Stádo jim dává pocit ochrany, bezpečí. Když někdo zaútočí, ve stádě se spíš zachráníš. Ale sám? Jenom lvi chodí sami.
Každý z vás se narodil jako lev. Společnost vás však neustále podmiňuje, programuje vaši mysl jako mysl ovce. Společnost vám dává osobnost: velmi pohodlnou, hodnou a velmi poslušnou osobnost.
Společnost chce otroky, ne lidi, kteří jsou absolutně oddaní svobodě. Společnost chce otroky, protože všechny její pochybné zájmy vyžadují poslušnost.

Starý zenový příběh vypráví o lvu, který vyrostl mezi ovcemi a dokud ho jeden starý lev nepopadl a nepřitáhl k rybníku, kde mu ukázal na hladině jeho vlastní obraz, myslel si, že on sám je také ovcí. Mnoho z nás je jako lev z tohoto příběhu - představa, kterou o sobě máme, nepochází z naší bezprostřední zkušenosti, ale z názoru druhých. "Osobnost" vnucená z vnějšku nahrazuje individualitu, která mohla vyrůst zevnitř. Stáváme se jen další ovcí ze stáda, která se nedokáže svobodně pohybovat, ani si uvědomit svou pravdivou identitu.
Je na čase, aby ses na hladině rybníka podíval na svůj obraz, a osvobodil od všech domněnek, jimiž druzí podnítili tvé myšlení. Tancuj, běhej, poskakuj, křič co tě napadne: cokoli, co probudí spícího lva uvnitř.
Osho One Seed Makes the Whole Earth Green, Kapitola 4