úterý 23. října 2012

BIO dýně Hokkaido

1541NWY.jpg
BIO dýně Hokkaido

  Iva Veselá http://www.bio-life.cz/clanky/bio/bio-dyne-hokkaido.html


Říká vám tento název něco? Ano správně, dýně hokkaido se začíná prodávat nejen v obchodech zdravé výživy, ale i supermarketech. Ke všemu v bio kvalitě! Jestliže vám tento podivohudný název dýně nic neříká, měli byste zbystřit. Jedná se o další překvapení přírody co se týče obsahu tělu prospěšných látek, chutě i pestrého použití v kuchyni.

Něco o dýni
Tato dýně roste na japonském ostrově Hokkaido na sopečné půdě. Právě sem byla dovezena z Nové Anglie. Je mnohem menší než dýně, které se u nás obvykle pěstují. Váží běžně
0,7 - 2,5 kg. Vyskytuje se v barvě žluté až sytě oranžové, bělavé stříbrné až tmavě zelené. Dužina je tvrdá a oranžová. Má velmi dobrou sladkou chuť podobnou chuti brambor či pečených kaštanů.

Oranžová koule plná vitamínů
Dýně se řadí mezi velmi zdravou zeleninu, která obsahuje řadu vitamínů, minerálů.
-          betakarotén
-          vitamíny B1, B2, B3
-          minerální látky
-          draslík

Dýně se doporučuje při onemocnění žaludku, sleziny a slinivky břišní. Jelikož má vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku, to dělá z dýňové dužiny skvělý lék na srdeční poruchy a poruchy ledvin. Dokáže na sebe vázat toxiny, které rozpouští a vylučuje je z těla. Dužina má močopudné a žlučopudné účinky, což je také velmi ocenitelné. A pánové, dýňová semínka pozitivně ovlivňují potíže s prostatou. A nejen to, pomáhají také proti hlístům, roupům a škrkavkám.

Příprava a uskladnění
Pro některé pokrmy můžeme dýni použít i se slupkou a pro některé pokrmy ji můžeme oloupat. Dužinu lze konzumovat jak syrovou, tak vařenou. Velmi chutná jsou i její semínka, která se jí loupaná. Dýni je vhodné skladovat spíše v sušších a chladných místech. Tímto uskladněním nám dýně může vydržet až do jara nebo téměř celý rok!
Co se týče dýňových semínek, před přípravou je vhodné namočit je do vody. Složky v ní obsažené budou mít ještě lepší účinky na zdraví.



Skvělá polévka z dýně Hokkaido
Příprava je velice jednoduchá, ale chuť polévky je nezapomenutelná. Hlavně na tuto polévku potřebujete pouze 3 ingredience!!!



Nadívaná Hokkaido dýně

Pro 3 – 4 osoby
Příprava: 20 minut
Pečení: 200°C po 30 min

1 středně velká BIO dýně hokkaido (1250 g)
500 g BIO libového masa
250 g hub
2 PL BIO piniových oříšku
1 PL BIO pistácií
hrst vařených kaštanů (možno koupit v Bille)
tymián, oregano, muškátový oříšek, nové koření
sůl, pepř
olivový olej

1) Předehřejeme troubu na 200 ° C. Dýni umyjeme, vyloupeme, popřípadě tykev vysušíme.
Pro snadnější přípravu a vydlabávání můžeme malou část spodku dýně odkrojit a lépe nám tak bude držet na podložce. Odkrojíme vršek (víko) dýně. Pomocí lžíce vydlabeme dužinu, semínka vybereme pryč. Vnitřek by měl být vydlabán tak, aby v něm nebyla žádná vlákna. Vnitřek po celé ploše posypeme pepřem a solí, orgánem a olivovým olejem. Odložíme si jí stranou.

2) Nakrájíme houby a kaštany na drobné kousky. Rozehřejeme na pánvičce olivový olej, vložíme maso, houby, piniové oříšky, pistácie a kaštany. Můžeme použít i sezónní koření. Restujeme na vyšší teplotě. Směs nejprve pustí hodně tekutiny, ale potom se sníží. Směs vaříme tak dlouho, dokud se přebytečná tekutina neodpaří.


Touto směsí naplníme dýni až po kraj otvoru. Směs do dýně hezky namačkáme. Poté na dýni umístíme odříznuté víko, dýni položíme na pečící formu a polijeme trochou olivového oleje a dáme péci. Po 25 minutách dýni zkontrolujeme, měla by být barevná, ale ne hnědá. Měla by být měkká, ale zase ne moc rozbředlá a kašovitá. Po 30 minutách by měla být dýně hotová. Dýni nakrájíme na čtvrtiny a servírujeme se zeleným salátem

Image: Michael Elliott / FreeDigitalPhotos.net

SOUVISEJÍCÍ:
http://www.2012rok.sk/wp/strava-a-ocista/11804-tekvice-%E2%80%93-dary-jesene 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Dokud se nerozloučíš se svou osobností, nenajdeš svou individualitu. Individualita je dána existencí, osobnost vnucena společností. Osobnost je sociální pohodlnost.
Společnost nemůže tolerovat individualitu, protože individualita za ní nepůjde jako ovce. Individualita má kvalitu lva a lev kráčí sám.
Ovce jsou vždy ve stádě, doufají, že to bude ve stádě pohodlnější. Stádo jim dává pocit ochrany, bezpečí. Když někdo zaútočí, ve stádě se spíš zachráníš. Ale sám? Jenom lvi chodí sami.
Každý z vás se narodil jako lev. Společnost vás však neustále podmiňuje, programuje vaši mysl jako mysl ovce. Společnost vám dává osobnost: velmi pohodlnou, hodnou a velmi poslušnou osobnost.
Společnost chce otroky, ne lidi, kteří jsou absolutně oddaní svobodě. Společnost chce otroky, protože všechny její pochybné zájmy vyžadují poslušnost.

Starý zenový příběh vypráví o lvu, který vyrostl mezi ovcemi a dokud ho jeden starý lev nepopadl a nepřitáhl k rybníku, kde mu ukázal na hladině jeho vlastní obraz, myslel si, že on sám je také ovcí. Mnoho z nás je jako lev z tohoto příběhu - představa, kterou o sobě máme, nepochází z naší bezprostřední zkušenosti, ale z názoru druhých. "Osobnost" vnucená z vnějšku nahrazuje individualitu, která mohla vyrůst zevnitř. Stáváme se jen další ovcí ze stáda, která se nedokáže svobodně pohybovat, ani si uvědomit svou pravdivou identitu.
Je na čase, aby ses na hladině rybníka podíval na svůj obraz, a osvobodil od všech domněnek, jimiž druzí podnítili tvé myšlení. Tancuj, běhej, poskakuj, křič co tě napadne: cokoli, co probudí spícího lva uvnitř.
Osho One Seed Makes the Whole Earth Green, Kapitola 4