©2013 Připravila: hravje
KYSELINA ELAGOVÁ
Najbohatším prírodným zdrojom kyseliny elagovej patriacej po chemickej stránke medzi fenolové kyseliny, je predovšetkým bobuľovité ovocie. V najvyššej koncentrácii ju obsahujú maliny, jahody, hrozno, brusnice, z ďalších druhov vlašské orechy a granátové jablká. Jej obsah v jednotlivých častiach ovocia výrazne kolíše (napr. v malinách je v zrnkách až 87,5% , zatiaľ čo v dužine len okolo 12%.). Aj technologické postupy do konečných produktov majú za následok jej značnú redukciu ‒ v malinách a jahodách už aj uchovávanie pri teplote -20 oC spôsobuje úbytok až o 40 %.
V organizme je kyselina elagová metabolizovaná pôsobením bakteriálnej črevnej mikroflóry v tenkom čreve. Spolu s metabolitmi sa následne koncentruje predovšetkým v pľúcnom tkanive a v pečeni. Z organizmu sa vylučuje močom a stolicou.
Výskumy potvrdzujú, že kyselina elagová má významné antioxidačné, protinádorové, antimutagénne vlastnosti a vykazuje aj protizápalové pôsobenie. Protirakovinové účinky sa pripisujú predovšetkým schopnosti preventívne eliminovať tzv. voľné radikály a inaktivovať kancerogény...
Zo zahraničnej tlače
PharmDr. Ľ. Farkaš
Kyselina elagová – prírodné zdroje a zdravotný význam
http://www.liecive.herba.sk/index.php/rok-2013/398-liecive-rastliny-12013/1311-kyselina-elagova-prirodne-zdroje-a-zdravotny-vyznam.html
Kyselina ellagová (též kyselina elagová, systematický název 2,3,7,8 – tetrahydroxy - chromeno [5,4,3 -cde] chromen - 5, 10 - dion, sumární vzorec C14H6O8) je polyfenolický antioxidant obsažený v mnohém ovoci a zelenině, včetně malin, jahod, brusinek, vlašských a pekanových ořechů, granátových jablek a dalších rostlinných plodů. Protinádorové a antioxidační vlastnosti kyseliny ellagové iniciovaly předběžný výzkum potenciálních zdravotních přínosů konzumace této kyseliny.
Výskyt v přírodě
Rostliny produkují kyselinu ellagovou a převádějí ji do formy taninu, známého jako ellagotaniny. Tyto látky jsou glukosidy, které ve vodě snadno hydrolyzují za opětovného vzniku kyseliny ellagové, k čemuž dochází při konzumaci rostlin.
Kyselina ellagová je také zásadní součástí několika taniny tvořících rostlin, které produkují kategorii taninů známou jako gallotaniny. Tyto látky při hydrolýze dávají kyseliny ellagovou a gallovou. Do velké skupiny těchto rostlin patří i Terminalia chebula a Terminalia belerica, dva příbuzné druhy, které jsouv v ájurvédské medicíně známy jako Trifala.
Největší koncentrace kyseliny ellagové jsou obsaženy v jahodách, malinách, brusinkách a hroznovém víně.
Předpokládané přínosy pro zdraví
TRIPHALA - AMALAKI,BIBHITAKI,HARIKATI
(směs známá v tradiční indické medicíně)
1. Emblica officinalis- Amalaki
Popis a účinné látky
Emblica officinalis je nízký strom. Její plody obsahují vitamín C a aminokyseliny (zejména kyselinu glutamovou, asparagovou, alanin a prolin) ve velkém množství. Dále obsahuje třísloviny (emblicaniny A a B, puniglukonin, pedunculagin), cukry a minerály (chrom, zinek, měď).
Mechanismus účinku
E. officinalis je zejména díky obsahu tříslovin silný antioxidant. Z toho vyplývá její působení na organismus. Volné radikály způsobují totiž nejen poškození buněk, ale ovlivňují i některé metabolické pochody nebo produkty metabolismu. Z toho důvodu lze E. officinalis použít u řady onemocnění, na která mají volné radikály vliv.
Klinické využití
1. http://www.avicenna.cz/item/emblica-officinalis
2. Terminalia bellirica / vrcholák myrobalánový-vibhitaka,bibhitaki
3. Terminalia chebula / vrcholák tříslovinný- harikati
Doslovný překlad sanskrtského názvu Haritaki znamená „odnáší,
odplavuje“ nebo také „zbavuje všech nemocí“. Tento překlad svým
významem vystihuje vlastní léčebné účinky Terminalia chebula. Účinné
látky obsažené v plodech této rostliny stimulují především peristaltiku
tlustého střeva a působí tak jako účinné laxativum. Těchto příznivých
účinků se tradičně využívá v kombinaci s dalšími dvěma rostlinami
Emblica officinalis a Terminalia bellirica. V této kombinaci vytváří
Terminalia chebula směs známou v tradiční indické medicíně pod názvem
Triphala. Účinné látky obsažené v plodech Terminalia chebula rovněž
optimálním způsobem ovlivňují trávení tuků v gastrointestinálním traktu.
TRIPHALA
SOUVISEJÍCÍ:
- http://www.ajurveda-brno.cz/ucebnice-ajurvedy/herbar-bylin/embilika-lekarska-amalaki
- http://www.everest-ayurveda.cz/index.php?id=2&item_id=6&temp=6&products=6&it=r6
- Dr Řádek: http://www.fytokomplexy.cz/clanky/Terminalia-arjuna.html
- http://www.salviaparadise.cz/byliny-a-z-amalaki-emblica-officinalis-c-13_261.html?zenid=68cc4fc6bdc18b160e84843d4a3b0e34#descSub
rojovník bahenní
rojovník močiarny
Ledum Palustre
čeleď: vřesovcovité, Ericacaea
Pokud kouříte a chcete přestat, ale stále se tohoto zlozvyku nemůžete zbavit, připravte si odvar ze dvou stejných dílů rojovníku bahenního (1polévková lžíce) a třezalky tečkované (1 polévková lžíce na 800ml vody). Odvar vařte 20minut na mírném ohni, 3 hodiny ho nechte odstát a pak ho pijte jako čaj (každou sekundu můžete dolít horkou vodou.) Tento čaj je neobyčejně dobrý a voňavý. ( z knihy Schola vitae - A.Ignatenko)
Popis rostliny
Větvený keř dorůstající výšky 50-150 cm. Mladé větve jsou porostlé rezavými chlupy, všechny větve jsou přímé. Přisedlé listy mají střídavé postavení. Jejich tvar je čárkovitý nebo široce kopinatý, jsou široké asi 3 mm a dlouhé 30 mm. Jsou vytrvalé, kožovité, celokrajné, na líci lysé a na rubu rezavě chlupaté, na okrajích podvinuté. Na rubu jsou listy kromě chlupů pokryté i žlázkami. Pravidelné a oboupohlavné květy vytvářejí bohaté vrcholové okolíky. Květy vyrůstají v úžlabí hnědých šupin na dlouhých žláznatých stopkách. Kalich srůstá z pěti lístků, kališní ušty jsou tupé. Koruna je tvořená pěti bílými, na konci tupými plátky. Mají široce obvejčitý tvar a jsou velké 10-15 mm. Tyčinek je deset, jsou rozmístěné ve dvou kruzích, jsou delší než korunní plátky. Svrchní semeník je žláznatý, srůstá z pěti plodolistů. Plody jsou vejčité tobolky na převislých stopkách. Jsou velké 3-6 mm, pukají pěti chlopněmi. Rostlina kvete od května do června.
Popis stanoviště
Roste na rašelinách a v rašelinných lesích. Méně často ho najdeme na pískovcových skalách, které jsou porostlé mechem. Objevuje se na silně kyselých, mokrých, zrašelinělých půdách.
Areál rozšíření
Rostlina je rozšířená ve střední a v severní Evropě, v oblasti Alp. Také se vyskytuje v Severní Americe, ve střední a východní části Asie. Najdeme ho i v Japonsku. Roste např. v jižních Čechách, hlavně v Třeboňské pánvi.
Obsahové látky
V
listech jsou obsažené silice. Dále rostlina obsahuje glykosid arbutin,
jedovatou látku ledol, látky thymol, palustrol, karvakol, fraxin, mykren
a eskulin. Látka ledol má při vnitřním použití povzbudivé účinky, ale
při lokálním použití působí dráždivě. Izolovaný olej působí jako silné
anestetikum. Jedovaté účinky
Olej získaný z rojovníku bahenního má omamné a psychoaktivní účinky. Při vyšších dávkách působí toxicky na trávicí trakt nebo vyvolává u těhotných žen potraty.
Lidové léčitelství
Používal se k léčbě černého kašle, proti bolestem kostí a kloubů, při menstruačních bolestech, k léčbě revma a na pohmožděniny.
Stupeň ochrany
V České republice je tento druh chráněný zákonem (§3) a je zapsaný v Červeném seznamu rostlin jako ohrožený druh (C3). Zákonem je chráněný i na Slovensku, v Červeném seznamu je tam řazen do kategorie kriticky ohrožených druhů.
Zajímavosti
U germánských kmenů se rostlina přidávala jako koření do piva. Na Sibiři se využívala k ochraně před hmyzem a jako léčivka. Na spodu semeníku je vylučovaný nektar se silnou vůní, která láká hmyz k opylování. Silnou vůní bývá často usmrcen drobný hmyz. Semena jsou anemochorní. Díky svému zápachu, který způsobují silice obsažené v listech, se dá rostlina použít jako prostředek proti molům.
CELÉ : http://rostliny.prirodou.cz/vresovcovite/rojovnik/rojovnik-bahenni/
DALŠÍ ODKAZY:
HOŘKÉ BYLINY A ZAPOMENUTÝ POKLAD:
http://galerielaska.blogspot.dk/2013/05/horke-byliny-zapomenuty-poklad.html
Různé zajímavosti:
http://galerielaska.blogspot.dk/p/jidlo-pro-zdravi.html
RAKOVINA -(STARONOVÉ) POZNATKY, VČETNĚ MMS,průběžné AKTUALIZACE
http://galerielaska.blogspot.dk/2012/08/chemoterapia-pomaha-liecit-rakovinu-zem.html©2013 Připravila: hravje
Žádné komentáře:
Okomentovat
Dokud se nerozloučíš se svou osobností, nenajdeš svou individualitu. Individualita je dána existencí, osobnost vnucena společností. Osobnost je sociální pohodlnost.
Společnost nemůže tolerovat individualitu, protože individualita za ní nepůjde jako ovce. Individualita má kvalitu lva a lev kráčí sám.
Ovce jsou vždy ve stádě, doufají, že to bude ve stádě pohodlnější. Stádo jim dává pocit ochrany, bezpečí. Když někdo zaútočí, ve stádě se spíš zachráníš. Ale sám? Jenom lvi chodí sami.
Každý z vás se narodil jako lev. Společnost vás však neustále podmiňuje, programuje vaši mysl jako mysl ovce. Společnost vám dává osobnost: velmi pohodlnou, hodnou a velmi poslušnou osobnost.
Společnost chce otroky, ne lidi, kteří jsou absolutně oddaní svobodě. Společnost chce otroky, protože všechny její pochybné zájmy vyžadují poslušnost.
Starý zenový příběh vypráví o lvu, který vyrostl mezi ovcemi a dokud ho jeden starý lev nepopadl a nepřitáhl k rybníku, kde mu ukázal na hladině jeho vlastní obraz, myslel si, že on sám je také ovcí. Mnoho z nás je jako lev z tohoto příběhu - představa, kterou o sobě máme, nepochází z naší bezprostřední zkušenosti, ale z názoru druhých. "Osobnost" vnucená z vnějšku nahrazuje individualitu, která mohla vyrůst zevnitř. Stáváme se jen další ovcí ze stáda, která se nedokáže svobodně pohybovat, ani si uvědomit svou pravdivou identitu.
Je na čase, aby ses na hladině rybníka podíval na svůj obraz, a osvobodil od všech domněnek, jimiž druzí podnítili tvé myšlení. Tancuj, běhej, poskakuj, křič co tě napadne: cokoli, co probudí spícího lva uvnitř.
Osho One Seed Makes the Whole Earth Green, Kapitola 4