Též zvaný také jako Samain, neboli keltský Nový rok.
Dnes i povězme něco o starém Keltské svátku Samain, který nebyl pouhým hallowenem, nebo jestli chcete svátkem zesnulých ( dušičky ) jak ho známe dnes. Tento svým původem Kelstký svátek byl daleko významnější, pro Kelty totiž znamenal „nový rok“ jako pro nás silvestr. V keltském pojetí začíná nový
Keltové věřili, že o Samainu ( 1.listopadu ) – zvláště v noci před tímto svátkem ( tj. 31.října ) – se mohou duše mrtvých vracet ze zásvětních krajin, navštívit svůj někdejší domov a hřát se u ohně. Proto bývalo zapalováno co nejvíce ohňů a ohníčků – pozůstatkem jsou dnešní „dušičková“ světélka na hřbitovech. Bludné duše však těkaly po podzimní pusté krajině s marným hledáním teplého plamene. Samainová noc byla pochmurná a děsivá. Nejen, že se na konci a začátku roku dotýkaly i dva světy – živých a mrtvých –, ale kolem lidských příbytků (pečlivě uzavřených) se potulovaly také mocnosti zla, temné síly, přízraky a strašidla… V tento den se také dělá jeden hezký rituál. V případě, že za sebou chcete nechat své provinění a omyly za rok, který jste prožili, udělejte si slaměnou panenku, a večer v den před Samainem ( to je dnes !! ) rozdělejte venku oheň a svou slaměnou panenku do ohně vhoďte. Tím by jste měli spálit v tento mystický den své „kostlivce“ z tohoto roku a vstoupíte do dalšího roku očištěni od svých předešlých omylů. Otevře se před vámi nový rok, ve kterém své omyly už nezopakujete. Nezapomeňte k celému rituálu přistupovat s pokorou, aby měl ten největší účinek. Jestliže se někdo z vás rozhodne tento rituál podstoupit, nezapomeňte a podělte se s námi tady na facebooku o svou zkušenost.
V tuto noc se lidem, kteří mají jasnozřivou schopnost zjevuje Samain osobně v podobě staré stařeny sbírající v bezlistém lese devatero dřev, které v sobě skrývají sluneční teplo a sílu uvolňující se právě v ohni. Pro ty z vás, kteří uctívají víly a komunikují s nimi, se v předvečer tohoto svátku zvedají mlhy a pro vyvolené se odkrývají vchody do vílích hor. Doufám, že se někomu z vás tuto cestu podaří najít. Sám zimní král Samain se zdobí věčně zelenou jedlí, jmelím a cesmínou. Stromem, který symbolizuje toto období je tis. Proto se také někdy nazývá tato noc „tajná noc tisu“. V tuto noc má tis 10 x větší energetický účinek než jiné dny. Bude vyzařovat energii s obrovskou léčivou silou a pomůže vám především s vaší imunitou. Jeho energie bude dnes a zítra opravdu úžasná. Vyzkoušejte si ji. Jestliže budete ruce pokládat na Tis, nezapomeňte že je jedovatý, tak si umyjte ruce.
Nesmíme však zapomenout ani na naše děti. Ty se převlékají za strašidla a chodí od domu k domu a dělají lotroviny. V západních zemích se k tomu vztahuje pořekadlo „Trick or treat ( koledu, nebo vám něco provedu ) a „koledují“ o sladkosti. Tak na ně nezapomeňte, ať ty naše děti ( strašidla a duše zemřelých ) taky něčím potěšíme.
Doufám, že Samain, Hallowen či památku zesnulých prožijete i s trochou strachu :-) a podělíte se zde o své zážitky. A nezapomeňte, energie některých stromů jsou v tyto dva dny mystické !! Přeji všem krásný tajemný dušičkový čtvrtek, Pavel
Žádné komentáře:
Okomentovat
Dokud se nerozloučíš se svou osobností, nenajdeš svou individualitu. Individualita je dána existencí, osobnost vnucena společností. Osobnost je sociální pohodlnost.
Společnost nemůže tolerovat individualitu, protože individualita za ní nepůjde jako ovce. Individualita má kvalitu lva a lev kráčí sám.
Ovce jsou vždy ve stádě, doufají, že to bude ve stádě pohodlnější. Stádo jim dává pocit ochrany, bezpečí. Když někdo zaútočí, ve stádě se spíš zachráníš. Ale sám? Jenom lvi chodí sami.
Každý z vás se narodil jako lev. Společnost vás však neustále podmiňuje, programuje vaši mysl jako mysl ovce. Společnost vám dává osobnost: velmi pohodlnou, hodnou a velmi poslušnou osobnost.
Společnost chce otroky, ne lidi, kteří jsou absolutně oddaní svobodě. Společnost chce otroky, protože všechny její pochybné zájmy vyžadují poslušnost.
Starý zenový příběh vypráví o lvu, který vyrostl mezi ovcemi a dokud ho jeden starý lev nepopadl a nepřitáhl k rybníku, kde mu ukázal na hladině jeho vlastní obraz, myslel si, že on sám je také ovcí. Mnoho z nás je jako lev z tohoto příběhu - představa, kterou o sobě máme, nepochází z naší bezprostřední zkušenosti, ale z názoru druhých. "Osobnost" vnucená z vnějšku nahrazuje individualitu, která mohla vyrůst zevnitř. Stáváme se jen další ovcí ze stáda, která se nedokáže svobodně pohybovat, ani si uvědomit svou pravdivou identitu.
Je na čase, aby ses na hladině rybníka podíval na svůj obraz, a osvobodil od všech domněnek, jimiž druzí podnítili tvé myšlení. Tancuj, běhej, poskakuj, křič co tě napadne: cokoli, co probudí spícího lva uvnitř.
Osho One Seed Makes the Whole Earth Green, Kapitola 4